535
Яким бізнесом володіють жінки в Україні (дослідження)
— Особисті фінанси

Від початку повномасштабної війни тисячі українок вступили до лав ЗСУ, почали активну волонтерську діяльність та допомагають державі на різних фронтах, економічному в тому числі.
Експерти R&D центру YouControl проаналізували вплив жінок на підтримку різних сфер бізнесу України.
Сфери, які найчастіше обирають жінки
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) більшість компаній (юридичних осіб), що діють станом на 1 березня 2023 року у власності жінок припадає на туристичний сектор. Таких підприємств зареєстровано 7,6 тисяч в Україні, що складає 51,7% від загальної кількості турфірм.
Другу сходинку посіла освітня діяльність. 3,5 тис. компаній у сфері освіти належать жінкам, це 49,3% даного ринку.
На третій сходинці опинились компанії в категорії «Операції з нерухомістю». Жінки володіють 26,6 тисяч компаніями у цьому секторі, що складає 42,7% ринку.
Натомість найбільш непопулярною серед жінок є сфера водопостачання та утилізація — 1,3 тис. компанії, 20,1% ринку. Трохи кращі показники у сфери будівництва — у власності жінок 22,4 тис. компаній (26,3% ринку). До топ-3 не надто популярних сфер під контролем бізнес-вумен увійшла галузь ІТ: 6,9 тис. компаній у власності жінок складають 26,4% ринку інформаційних технологій.

Географія
Загалом, на території всієї України зареєстровано 30,6 тисяч компаній (юридичних осіб), бенефіціарками яких є жінки. Ця кількість складає 32,8% від усіх зареєстрованих в країні компаній.
Найбільш «популярним» регіоном присутності бізнесу у власності жінок є тимчасово окупована Автономна Республіка Крим — там зареєстровано 11 тис. компаній (компанії могли бути зареєстровані на території АР Крим ще до тимчасової окупації), що складає 37,8% від усіх підприємств представлених в регіоні. Згідно ЄДР ці компанії знаходяться у статусі таких, які не перебувають у стані припинення, тому де-юре їх приналежність відповідає зазначеному місцю реєстрації.
Частково окупована Донецька область займає другу сходинку — 15,2 тисяч компаній у власності жінок складають 36% від усього бізнесу в регіоні.
Третє, четверте та п’яте місця за відсотковим розподілом займають відповідно Миколаївська, Одеська та Запорізька області — 35%.
Найбільша кількість зареєстрованих компаній, закономірно у Києві — 94,8 тис. компаній з жінками-власницями зареєстровано в столиці, проте це 31,2 % від загальної кількості зареєстрованих та чинних компаній у місті, що нижче середнього значення по країні.
Найменша частка компаній у Сумській області — тут у власності жінок 30,5% від усіх компаній у регіоні.

Вплив повномасштабного вторгнення
Вплив воєнного року позначився на динаміці відкриття жінками нових компаній: вона знизилася на 4,4 %у порівнянні з 2021 роком.
Щодо секторального розподілу, то в період з 24 лютого 2022 року по 24 лютого 2023 року саме сфера освіти та охорони здоров’я найвідчутніше поповнились новими гравчинями: збільшення присутності women-owned компаній у кожній — плюс 4,1 і 7,8 відсоткових пункти відповідно, у порівнянні з середніми частками в економіці.
Освітній сектор перемістився на першу сходинку — за рік жінки відкрили 95 компаній у цій сфері, що склало 53,4% ринку. Другу сходинку посів сектор «Охорона здоров’я»- 49,3% (113 компаній). У лідери за часткою заснованих жінками фірм також увійшли компанії, що працюють у сфері «Медіа та кіно».
Найбільших втрат зазнав туризм: закономірно частка компаній у власності жінок зменшилась на 14 відсоткових пунктів відносно звичного середнього показника цього напрямку.

До речі, якщо вас цікавить швидка позика до зарплати, за допомогою порталу Finance.ua можна підібрати для себе оптимальні умови.
Хочу отримати гроші до зарплати 🧐
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною