7055
Як українцям отримати громадянство у Німеччині
— Особисті фінанси

У 2024−2025 роках Німеччиена суттєво спростила шлях до громадянства. Але водночас висунула нові моральні, мовні та політичні вимоги. Розповідаємо, як українці можуть отримати громадянство у Німеччині.
Способи набуття громадянства та що передбачає новий закон
Як йдеться у статті Finance.ua, зміни в німецькому законодавстві спростили набуття німецького громадянства іноземцями. Загалом дозволяється можливість зберігання паспорта іншої держави. Також спростилися умови набуття громадянства за натуралізацією.
- За народженням
Діти автоматично набувають місцевого громадянства, якщо з’явилися на світ у Німеччині, а принаймні один із батьків проживає на території ФРН легально не менше п’яти років і має дозвіл на постійне перебування.
- За натуралізацією
Другий поширений спосіб для іноземців — стати громадянином Німеччини через натуралізацію. Для цього треба виконати низку вимог:
— мешкати в державі на законних підставах мінімум п’ять років (раніше було вісім);
— легальний стабільний заробіток;
— мовний сертифікат рівня C1, отриманий в Німеччині;
— волонтерство у німецьких громадських організаціях;
— визначні професійні досягнення;
— активна демонстрація прагнення інтеграції.
— легальний стабільний заробіток;
— мовний сертифікат рівня C1, отриманий в Німеччині;
— волонтерство у німецьких громадських організаціях;
— визначні професійні досягнення;
— активна демонстрація прагнення інтеграції.
Донедавна біженці могли податися на громадянство через три роки постійного проживання за умови наявності суттєвих освітніх або професійних досягнень. Але німецький уряд скасував прискорену процедуру в травні 2025 року, аби позбавити хибних стимулів для нелегальної міграції.
- Через шлюб
Іноземцям дозволяється подати заявку через три роки після одруження за умови спільного проживання в Німеччині протягом двох років. Також право набуття мають особи етнічного німецького походження та люди, які втратили громадянство через політичні обставини.
Як набути громадянства Німеччини українцю
Спеціалісти з міграційного права зауважили, що багатьом українським біженцям новий закон про набуття громадянства не принесе користі, якщо вони не змінять свій статус. Тобто мається на увазі підстава перебування людини у країні, відповідно до німецького міграційного законодавства.
Річ у тім, що більшість українців перебувають у країні за Параграфом 24 міграційного закону (§ 24 AufenthG), який надає їм право на тимчасовий захист та гуманітарну допомогу, але він не передбачає натуралізації.
Тому, якщо українці, які перебувають в Німеччині через військові дії в Україні, захочуть набути німецького громадянства, їм необхідно буде отримати інший статус. Наприклад, статус кваліфікованого спеціаліста або дозвіл на постійне проживання. Але останнє вимагає принаймні 5 років проживання в Німеччині.
Українцям, які бажають отримати німецьке громадянство, бажано здобути тут освіту, отримати Blue Card (особлива посвідка на проживання для осіб, які мають намір працювати в Німеччині як кваліфіковані фахівці. — Ред.) та мати посвідку на постійне проживання.
Хто не може набути громадянства Німеччини
- Набути громадянства Німеччини не зможуть особи, які підтримують расизм, антисемітизм та інші дискримінаційні, людиноненависницькі погляди, що зневажають людську гідність. Наявність цих факторів ретельно перевіряється.
- Не надається німецький паспорт й особам, які демонструють невизнання рівноправності чоловіків та жінок, а також мають багатоженство.
- Від претендентів на німецький паспорт очікують визнання та пам’ять про особливу відповідальність Німеччини за злочини націонал-соціалізму.
Громадянство ФРН може бути відкликане протягом 10 років після натуралізації у разі, якщо претендент у процесі отримання паспорта надав неправдиву інформацію або дозволив собі антисемітські дії (заяви) вже після отримання документа.
Які документи необхідні для набуття громадянства
Процес набуття громадянства в Німеччині здійснюється через Управління громадянства (Einbürgerungsbehörde, або Einbürgerungsamt). У кожній федеральній землі існує своя установа для розв’язання питань громадянства.
Українцям слід звернутися до окружного управління (Bezirksamt), міської адміністрації (Stadtverwaltung) або відомства справ іноземців (Ausländerbehörde), щоб отримати інформацію та консультації.
Рекомендується також відвідати міграційний консультаційний центр або молодіжну міграційну службу у своєму місті. Щоб знайти відповідну установу у вашому регіоні, можна скористатися пошуком у Google. Введіть назву вашого міста та слово «Einbürgerung» (отримання громадянства).
Після знаходження відповідного відомства слід отримати в них спеціальну заявкову форму (часто така форма доступна на офіційному вебсайті установи. — Ред.).
Зміст заявкової форми, яка містить перелік питань, може відрізнятися залежно від кожного відомства, проте загальні запитання виглядають приблизно так:
- особисті дані заявника на отримання громадянства з актуальною адресою та сімейним станом;
- особисті дані дітей та їхніх опікунів;
- інформація про батьків заявника;
- деталі місця проживання з моменту народження до приїзду в Німеччину;
- відомості про освіту, професію та трудовий досвід;
- дані про засудження та порушення законів;
- інформація про доходи та їхнє джерело (банківські дані, декларація про доходи та інше);
- обґрунтування бажання набути громадянства Німеччини;
- докази достатнього рівня володіння німецькою мовою;
- проходження тесту на знання німецької Конституції та принципів демократії.
Крім того, необхідно буде надати такі документи:
- паспорт та дозвіл на перебування в Німеччині;
- свідоцтво про народження (власне, дітей та батьків, а також свідоцтво про шлюб батьків);
- свідоцтво про шлюб заявника (за наявності, що підтверджує зміну прізвища);
- сертифікат про володіння німецькою мовою (рівень сертифікації та способи покращення володіння мовою описані в нашій статті);
- трудовий контракт з роботодавцем;
- автобіографія (для заявників старших за 16 років);
- фотографії формату 3,5×4,5 см;
- результати тесту на знання законів Німеччини та громадянської історії.
Детальніше про набуття громадянства у Німеччині, Польщі та Чехії читайте у статті за посиланням.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною