1651
Як розпізнати шахраїв: «червоні прапорці», на які варто звернути увагу
— Особисті фінанси

Сучасні шахраї постійно вдосконалюють свої схеми, але всі їхні махінації мають спільні ознаки.
Фахівці «Фінкульту» розповідають про «червоні прапорці», які можуть врятувати ваші гроші та персональну інформацію.
Основні «червоні прапорці»
Пропозиції «занадто гарні, щоб бути правдою». Нереалістичні виграші, великі знижки чи «безкоштовні подарунки» часто є пастками.
Ставтесь до цього критично. Шахраї часто заманюють нереалістичними обіцянками, спонукаючи до дій під впливом емоцій та на надаючи змоги керуватись раціональними рішеннями.
Хочу отримати гроші до зарплати 👛
Наприклад, SMS із текстом: «Ви виграли iPhone! Сплатіть 1 грн за доставку» — типова схема для викрадення платіжних даних.
Тиск і поспіх. Шахраї створюють відчуття терміновості, щоб ви не мали часу обміркувати ситуацію.
Фрази на кшталт «Купуйте саме зараз, інакше пропозиція стане недійсною» або «Ваша карта буде заблокована через 10 хвилин» — це класичний сигнал небезпеки.
Приклад: вам дзвонять, називаються працівником банку і кажуть, що ваш рахунок заблоковано та просять терміново надати всі реквізити банківської карти.
Підроблені сайти чи акаунти в соціальних мережах. Шахраї створюють копії популярних сайтів чи сторінок у соцмережах. Важливо перевіряти URL-адресу та кількість підписників.
Приклад: ви натрапили на «офіційний» акаунт банку в Instagram, але у нього всього 50 підписників, і у вас вимагають дані вашої банківської картки через особисті повідомлення.
Запити про конфіденційну інформацію. Ваш банк чи інші фінансові установи ніколи не запитують PIN-код, CVV чи паролі до ваших банківських карток.
Приклад: вам телефонують з невідомого номера з проханням: «Назвіть код із SMS, щоб підтвердити транзакцію». У жодному разі не повідомляйте його!
Як себе захистити
- Не поспішайте приймати рішення, перевіряйте інформацію;
- використовуйте лише офіційні джерела інформації;
- для перевірки інформації зв’яжіться з банком чи фінансовою кампанією особисто;
- ніколи не повідомляйте персональних даних незнайомцям.
Нагадаємо, купівля вживаних товарів онлайн стає дедалі популярнішою через можливість заощадити та знайти унікальні речі. Проте разом із попитом зростає і ризик натрапити на шахраїв. Розповіли, що треба знати, щоб не попастися на гачок.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною