У процесі використання коштів, виділених на заходи після руйнування Каховської ГЕС, виявили недоліки — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У процесі використання коштів, виділених на заходи після руйнування Каховської ГЕС, виявили недоліки

Казна та Політика
180
У процесі використання коштів, виділених на заходи після руйнування Каховської ГЕС, виявили недоліки
У процесі використання коштів, виділених на заходи після руйнування Каховської ГЕС, виявили недоліки
Рахункова палата виявила недоліки у процесі використання коштів, виділених на заходи після руйнування Каховської ГЕС.
Про це свідчать результати аудиту ефективності на тему «Руйнування Каховської гідроелектростанції: масштаби й наслідки катастрофи».
Інфографіка: Рахункова палата
Інфографіка: Рахункова палата
Уряд у 2023 році виділив 8,5 млрд грн з фонду ліквідації наслідків збройної агресії на фінансування експериментального проєкту з будівництва магістральних водогонів (загальна проєктно-кошторисна вартість будівництва — 13,4 млрд грн). З виділеної суми у 2023 році було використано 8,3 млрд грн.
При цьому 219,8 млн грн не використали та повернули до державного бюджету.
Додатково з резервного фонду державного бюджету Уряд виділив 2,2 млрд грн на фінансування потреб з транспортування питної води для населення, аварійно-відновлювальні роботи на об’єктах теплопостачання та матеріальну допомогу постраждалим громадянам. З відкритих асигнувань у вказаний період було використано лише 679,2 млн грн, а 1,1 млрд грн повернено до державного бюджету як невикористані.
При цьому аудитори встановили, що невикористання розпорядниками значного обсягу бюджетних коштів та, як наслідок, — невиконання в повному обсязі запланованих невідкладних заходів зумовлені об’єктивними причинами, в тому числі й складною безпековою ситуацією у зазначених областях.
Реалізація експериментального проєкту дала змогу станом на серпень 2024 року забезпечити водопостачання по усіх трьох магістральних водогонах населенню Дніпропетровської області. Однак у Херсонській області активні бойові дії завадили реалізувати заходи із забезпечення населення водою, що і змусило повернути значну частину виділених коштів до бюджету.
Враховуючи обставини, для мешканців затоплених районів Миколаївської та Херсонської областей державна підтримка у формі грошової допомоги виявилася вирішальною. Серед отримувачів зазначеної допомоги — особи похилого віку, особи з інвалідністю, багатодітні сім’ї та внутрішньо переміщені особи. У 2023 році матеріальну грошову допомогу (по 5 тис. грн) отримали 23 тис. громадян. Ще близько тисячі громадян отримали одноразову грошову допомогу за втрачений урожай загальною сумою 26,9 млн гривень.
Водночас через обстріли російськими військами Херсона, аварійно-відновлювальні роботи для забезпечення опалювального осінньо-зимового періоду 2023−2024 років на чотирьох об’єктах теплопостачання не проведено. Їх запланували провести у 2024 році.
Аудитори також звернули увагу на низку обставин, які створили ризики неекономного та нерезультативного використання бюджетних коштів. Так, прийняті у терміновому порядку рішення про виділення та використання коштів не завжди були достатньо обґрунтованими та в окремих випадках не враховували вимог чинних нормативно-правових актів.
Фінансування будівництва магістральних водогонів тільки у березні 2024 року було збільшено до необхідного обсягу визначеної проєктно-кошторисної вартості (13,4 млрд грн).
Водночас Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області контроль за якістю підготовки цієї проєктно-кошторисної документації водогонів фактично не здійснювався. Делегування частини цих повноважень інженерам-консультантам не запобігло недолікам і порушенням у рішеннях та розрахунках та включенню до неї завищених цін на матеріальні ресурси. Попри це у березні 2024 року проєктно-кошторисна документація з 13,4 млрд грн збільшена на 41% та затверджена Агентством відновлення.
Також незастосування конкурентного відбору учасників призвело до непрозорих процедур закупівлі та обмеження кола претендентів, що суттєво знизило рівень економності використання бюджетних коштів.
Інфографіка: Рахункова палата
Інфографіка: Рахункова палата
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас