Ринок землі: ціни, висновки та прогнози (інфографіка)
Середньозважена ціна на сільгоспземлю у 2023 році становила 37 тис. грн/га, що на 13% вище від показника позаминулого року (32,8 тис. грн/га у 2022 р.).
У 4 кв. 2023 р. середньозважена ціна на сільськогосподарську землю знизилась на 2% у порівнянні з попереднім кварталом — з 38,5 тис. грн/га до 37,7 тис. грн/га.
Про це йдеться в огляді КSЕ («Аналітичному огляді земельного ринку в Україні за 4 квартал та грудень 2023 року» Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр).
Однак зниження цін не торкнулось земель з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», які, навпаки, здорожчали з 39,1 тис. грн/га у 3-му кв. до 39,4 тис. грн/га у 4-му кв. 2023 р.
Середньозважена ціна на сільськогосподарську землю зросла упродовж 2023 року на 8,3%, випередивши річні темпи інфляції в Україні (5,1% станом на 01.12.2023).
Таким чином номінальна капіталізація ринку за підсумками минулого року зросла на 89,9 млрд грн.
Ціни за регіонами
В регіональному розрізі найвищі ціни на землю у 2023 році спостерігалися в:
Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Київській та Полтавській областях.
Найнижчі ціни — в областях, що найбільше потерпали від окупації або бойових дій: Луганській, Запорізькій та Херсонській. Високі ціни в західних областях.
Високі ціни в західних областях України, ймовірно, повʼязані не стільки з високою якістю ґрунтів в цих регіонах, а з накладеними обмеженнями на ринку, що призводять до високих транзакційних витрат.
Де земля приносить найбільше податків
Серед областей за розміром надходжень громад у розрахунку на кількість землі у лідерах знаходиться Дніпропетровська область — 747 грн податків з гектара землі сільськогосподарського призначення, що значно перевищує загальнонаціональний показник у 142 грн/га.
Окрім цього, високі надходження продемонстрували громади західних областей, зокрема Івано-Франківської (396 грн/га), Львівської (381 грн/га), Чернівецької (373 грн/га) та Закарпатської областей (326 грн/га).
Результати
Як результат, за оцінкою KSE, економічні втрати аграрного сектору становлять $40,2 млрд , що перевищує сукупну додану вартість сектору у рекордному 2021 році. При цьому аграрії в інших країнах, як, наприклад у США та Німеччині, у 2022 та 2023 роках отримали рекордні за останню декаду прибутки.
Російська агресія вже знищила активів в агросекторі на близько $9 млрд (KSE, 2023), що становить приблизно третину всього акумульованого капіталу в секторі.
Кредити
Іншими словами, обсяг потенційного забезпечення кредитів в аграрному секторі зменшився на третину. Таким чином, значне погіршення фінансового стану та руйнування об'єктів застави суттєво підривають спроможність аграріїв залучати фінансові ресурси для поповнення обігового капіталу, про довгострокові інвестиції - годі й казати.
Довідка Finance.ua:
- Як власникам паїв захистити права після відкриття ринку землі для юросіб — роз’яснення юриста.
- Топ-10 компаній, які володіють найбільшою кількістю землі.
До речі,
портал Finance.ua проаналізував кредитні
пропозиції. Тут ви можете взяти кредит
онлайн на картку в Україні. Швидкий
кредит на картку з поганою кредитною
історією, без довідок, без дзвінків і
без фото. Кредит
онлайн на картку💰
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною