0 800 307 555
0 800 307 555

Що робити, якщо погрожують колектори: поради Мін'юсту (інфографіка)


Що робити, якщо погрожують колектори: поради Мін'юсту (інфографіка)

Часто колектори користуються правовою необізнаністю громадян та переходять у своїй діяльності дозволені законодавством межі.

У Мін’юсті розповіли, як зрозуміти, чи законні методи вони використовують при стягненні боргу і що робити, коли колектори погрожують.

Оформлюючи кредит, фінансова компанія зазвичай просить позичальника дати телефон родича, колеги чи друга. Водночас установа не підписує з ними жодних документів про поруку та може навіть не перевіряти справжність контактів. При цьому компанія розраховує, що у випадку прострочення кредиту його вдасться стягнути за допомогою колекторів.

Якщо ви особисто не давали дозвіл на використання вашого телефонного номера, фінансова компанія та колектори порушують законодавство.

Що ж робити в таких випадках:

 • перш за все – заспокоїтись і взяти свій емоційний стан під контроль, адже колектори завжди застосовують такий прийом, як моральний тиск, та роблять акцент на елемент страху;
 • зберігати всю інформацію, яка надходить від колекторів, записувати усі телефонні розмови, зберігати смс повідомлення як докази незаконних вимог, погроз;
 • у разі відвертих погроз і образ звернутися до поліції із заявою про відкриття кримінальної справи за однією зі статей КК України: ст.182 (порушення недоторканності приватного життя), ст. 189 (вимагання), ст. 190 (шахрайство), ст. 355 (примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань);

Що робити, якщо дошкуляють колектори

 • вимагати від колекторів претензії виключно у письмовій формі, з посиланнями на конкретні договори та юридичні підстави;
 • ігнорувати документи без будь-яких юридичних підтверджень, тобто, без оригіналів підписів та «мокрих» печаток. Жодних листів, віддрукованих на кольорових принтерах;
 • ігнорувати будь-які вимоги про «поруку», якщо ви її офіційно не надавали. А також не звертати уваги на прохання «вплинути» на знайомих, друзів, сусідів чи родичів. За законом, борги повинні повертати лише ті особи, у яких з організацією існують договірні зобов’язання щодо повернення коштів.

“За ст. 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя. А протиправні дії колекторів можна розцінювати як безпідставне втручання в особисте життя, яке є порушенням конституційних прав громадян”, – зазначають у відомстві.

Цивільний кодекс України зобов’язує повідомляти боржника в офіційному порядку про зміну кредитора або передачу права вимоги третім особам. Тому краще не оплачувати нічого до отримання офіційних документів і підтверджень.

Довідка Finance.ua:

 • У Нацбанку також давали поради щодо того, як захиститися від погроз колекторів або нав’язливих дзвінків через прострочений кредит сусіда.
 • Національний банк планує створити реєстр колекторських компаній і оновити підходи до регулювання роботи цього бізнесу в Україні.
 • В Асоціації учасників колекторського бізнесу України розповіли, що можуть дозволити і заборонити колекторам у найближчому майбутньому.
 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Все, що ми знаємо про:Мін'юстиції
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua