Девальвація гривні посилюється, незважаючи на значні валютні інтервенції — Данилишин
Девальвація гривні посилюється незважаючи на значні валютні інтервенції Національного банку, що вказує на недієвість політики приваблення гривневих активів у стримуванні валютного попиту.
Про це повідомив ексголова Ради Національного банку, академік Національної академії наук Богдан Данилишин у Facebook.
«За рік девальвація гривні склала 14% і продовжує посилюватися, що вказує на збереження підвищеного інфляційного тиску з боку імпортних товарів. За січень-жовтень НБУ витратив на підтримку гривні 27 млрд дол. США (+19% проти 2023 року). Протягом 2024 року середньоденні валютні інтервенції НБУ зросли вдвічі — з 70−80 млн дол. США на день на початку року до 150 млн дол. США на день у вересні-листопаді. Основний вплив на підвищення валютного попиту здійснює населення, яке за 10 місяців поточного року викупило 10 млрд дол. готівкової та безготівкової іноземної валюти, що в 3 рази перевищує обсяги відповідного періоду минулого року», — зазначив Данилишин.
За його словами, ключову роль у підвищенні валютного попиту зіграла поспішна політика валютної лібералізації НБУ, складовими якої було запровадження режиму гнучкого курсоутворення та скасування ряду валютних обмежень, що розбалансувало валютні очікування.
Актуальна інформація про курси валют в Україні 💸
«Висока облікова ставка теоретично повинна була б вплинути на корекцію валютного попиту. Однак, в умовах розбалансованих валютних очікувань цього не відбувається. Більше того, окремі неправдиві комунікації НБУ (на кшталт „курс коливається в обидва боки, реагуючи на зміну ринкових умов“) ще більше підірвали довіру учасників валютного ринку, оскільки учасники ринку добре бачать обсяги щоденних інтервенцій НБУ», — додав експерт.
Він також зазначив, що для фінансування фіскального дефіциту НБУ проводить постійну гривневу емісію шляхом конвертації зовнішньої допомоги.
«У 2024 році обсяг додаткової гривні, надрукованої НБУ та випущеної в обіг через фіскальні канали, складає понад 900 млрд грн. А всього з початку війни гривнева емісія НБУ вже перевищує 3,6 трлн грн. Однак вся ця гривнева маса поки що не формує надлишкового попиту в економіці, оскільки загалом обсяг фіскальних стимулів становить лише 2/3 від втрат довоєнного номінального ВВП», — каже Данилишин.
За його оцінками, якщо темпи річної девальвації гривні залишаться на рівні 12−14%, то інфляція в наступному році підніметься до 10−12%, що відображатиме історичні пропорції щодо переносу ефектів обмінного курсу та цін виробників на споживчі ціни.
Нагадаємо, раніше Данилишин раніше заявляв, що відмова від фіксації курсу завдає невиправданих збитків Україні. «Скільки б нам партнери не давали коштів — НБУ все спускає на політику валютної лібералізації, і чим далі — тим більше. Безглузда розтрата валютних резервів зменшує стійкість економіки до майбутніх валютних шоків. Політика валютної лібералізації — повинна бути призупинена до кінця війни, це питання національної безпеки», — вважає Данилишин.
Також він повідомляв, що українці конвертують не тільки нові потоки, але й уже накопичені гривневі заощадження.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною