Чи треба платити податки тим, хто за кордоном — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Чи треба платити податки тим, хто за кордоном

Особисті фінанси
1182
Стаття 67 Конституції України зобов’язує всіх українців «сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом».
За даними ООН, з початку російського воєнного вторгнення з України виїхало понад 4 мільйони людей. Здебільшого це жінки, діти та люди поважного віку. За приблизними розрахунками, рятуючись від війни, з країни виїхало понад мільйон працездатного населення. Багато хто вже шукає за кордоном роботу, щоб у майбутньому забезпечувати себе та близьких.
При отриманні протягом відповідного року закордонного доходу податковий резидент України у будь-якому разі зобов’язаний відобразити такий дохід у своїй податковій декларації, яка подається до 1 травня наступного року.
Іноземна зарплата вказується у рядку 10.7 податкової декларації («Доходи, отримані з джерел за межами України»). Водночас додатково зазначається країна, з якої отримано дохід, та валюта, у якій він виплачений.
Але сума доходу в декларації завжди вказується у гривні. Для розрахунку застосовується валютний курс Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Податкове резидентство

Податкове резидентство — це статус особи, яка живе в певній країні. Цей статус передбачає обов’язок сплачувати податки з усіх доходів саме в цій країні.
У різних країнах статус податкового резидента настає за різних умов. Найпоширеніша з них — проживання в країні протягом тривалого періоду, як правило — пів року або 183 дні.
Важливим критерієм, за яким особа отримує статус податкового резидента, є наявність так званого центру життєвих чи економічних інтересів у певній країні.
Ви стаєте резидентом, якщо маєте в країні проживання центр життєвих інтересів:
  • постійно проживаєте в країні (понад 183 днів);
  • маєте нерухомість (орендовану або придбану);
  • навчаєтесь;
  • ваші діти ходять в місцевий садок чи школу;
  • отримуєте податкові знижки від держави;
  • маєте медичне страхування;
  • маєте дохід на місцеві рахунки;
  • відкрили ФОП за місцем проживання.
Водночас якщо громадяни України отримували доходи за кордоном і сплатили з них податки за межами нашої країни, то їм, як правило, не доведеться платити податки ще раз. Адже є міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, які діють між урядом України й урядами інших держав.
Якщо такий договір укладений між Україною та державою, в якій працює особа, то відповідно до норм Податкового кодексу можна зарахувати суму податків, сплачених за кордоном під, час розрахунку суми податку, який підлягає сплаті в Україні.
Для того, щоб зарахувати суму податків, сплачених за кордоном, потрібно документально підтвердити, яку суму громадянин сплатив в іншій державі.
Читайте більше про податки в нашій статті:

Як сплачувати податки в Україні у 2024 році

За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас