В Україні закрили доступ до декларацій чиновників: коли відновлять
У середу, 31 липня, з 9:00 доступ до Реєстру декларацій буде обмежено у зв’язку з проведенням програмно-технічного обслуговування. Орієнтовний час відновлення — до 14:00, цього ж дня.
Про це повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). «Про відновлення роботи Реєстру повідомимо додатково», — йдеться у повідомленні.
14 жовтня 2014 року парламент ухвалив закон «Про запобігання корупції». Однією з його вимог було створення єдиного державного реєстру декларацій, який посадовці, держслужбовці, депутати та чиновники мали заповнювати щорічно. Реєстр запрацював у серпні 2016 року, а декларації стали публічними. Відповідальність за роботу реєстру та перевірку декларацій поклали на НАЗК.
Чому зупинили декларування
На початку повномасштабного вторгнення російської федерації НАЗК обмежило доступ до публічної частини реєстру декларацій. Під час боїв у Київській області та загрози для столиці НАЗК заявило, що декларанти не повинні витрачати час на заповнення та подання декларацій до перемоги над росією.
4 березня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон, який відтермінував обов’язкову подачу декларацій на період воєнного стану. Це було зроблено для захисту інтересів декларантів та їхньої безпеки, оскільки декларації містять особисті дані, доступні для громадськості. За власним бажанням декларації подавала лише третина посадовців до середини лютого 2023 року.
Повернення до декларування
Після звільнення Київщини, Чернігівщини, Сумщини, Харківщини, Миколаївщини та частини Херсонщини, безпекова ситуація для чиновників змінилася. Олександр Калітенко, юридичний радник Transparency International Ukraine, зазначив, що відхід російських військ від Києва змінив умови для керівництва країни, нардепів та міністрів.
Петиція про відновлення декларацій з’явилась ще в січні 2023 року, і її підтримав Володимир Зеленський. Посли G7 та країн ЄС також очікували від України відновлення електронного декларування. Верховна Рада не одразу підтримала негайне відкриття реєстру е-декларацій, але 5 вересня 2023 року електронне декларування було відновлено. Чиновники повинні подати декларації за 2022−2023 роки до 31 січня 2024 року.
Зміни в законодавстві
Декларування було відновлено з деякими правками. Задеклароване та вже перевірене майно не перевірятимуть повторно, а перелік посад, які підпадають під антикорупційне законодавство, уточнено. Посадовці, які не задекларували майно на суму до 1,3 млн грн, уникатимуть адміністративного правопорушення, сплативши штраф від 17 до 42 тисяч грн. Голова НАЗК Олександр Новіков назвав цю правку порушенням логіки законодавчої роботи.
Правка про негайне відкриття декларацій не набрала необхідної кількості голосів. Декларації залишатимуться закритими для громадськості щонайменше на рік, і цей термін можуть продовжувати, посилаючись на безпекові норми.
Відкриті декларації необхідні для контролю громадськістю. Завдяки їм було проведено журналістські розслідування, які виявили можливі ознаки недостовірного декларування або незаконного збагачення серед топ-чиновників.
За матеріалами: Обозреватель
Поділитися новиною