896
Україна поки що не знайшла ресурси на закриття «дірки» у бюджеті — ІЕД
— Казна та Політика

Попри суттєві надходження до бюджету в червні, Україна досі не має чіткого плану, як закривати фінансову «дірку» у 2026 році.
Про це свідчить аналітика Інституту економічних досліджень.
Як наповнюється бюджет
У червні 2025 року доходи держбюджету України склали 325 млрд грн — це більше, ніж у травні (274 млрд грн). Основну частину додаткових надходжень забезпечили грант у 43,9 млрд грн від Світового банку (через механізм ERA) та дивіденди від держпідприємств і банків на суму майже 50 млрд грн.
Доходи загального фонду становили 241 млрд грн, а спецфонд наповнювався переважно за рахунок військової допомоги та ПДФО з військових виплат.

Податок на прибуток підприємств приніс бюджету 5,2 млрд грн — це типовий рівень для періодів без пікових квартальних виплат. Тим часом надходження з ПДФО та військового збору продовжують зростати через підвищення ставок і збільшення середніх зарплат.
Надходження з ПДВ також помірно зростанють:
- внутрішній ПДВ зріс на 13% (37,2 млрд грн),
- імпортний — на 9,8% (42,3 млрд грн).
Проте імпортне ПДВ усе ще не виконує план, попри зростання імпорту в доларовому еквіваленті. Основні причини — завищений курс гривні в бюджеті та великі податкові пільги на імпорт. Це ставить під загрозу виконання річного плану податкових надходжень, зокрема й для фінансування оборони.
Зовнішня допомога: чим підтримують партнери
У червні Україна отримала 127 млрд грн зовнішніх позик:
- ЄС надав 1 млрд євро за механізмом ERA;
- Канада — 1,7 млрд доларів;
- Світовий банк — 191 млн доларів за проєктом DRIVE.
Ще 500 млн доларів надійшло у липні від МВФ.
При цьому МВФ не переглянув макроекономічний прогноз на наступні кілька років. Відповідно, поки що в програмі бракує коштів на покриття фінансового розриву 2026 року, оскільки поточний прогноз не є реалістичним.
«Також влада почала повільніше виконувати структурні маяки Програми. В результаті цих двох причин вже говорять про зупинку поточної Програми МВФ та домовленості про нову Програму», — йдеться у звіті ІЕД.
Так, під час Конференції відбудови України — URC 2025 — не було оголошень міжнародних партнерів щодо суттєвого підвищення підтримки України, а радше звучало про продовження поточної підтримки. Проте можна очікувати збільшення фінансування оборони за механізмом SAFE (Security Assistance for Europe), яке потенційно може замістити фінансування оборони з держбюджету України і звільнити ці надходження для покриття цивільних видатків.

Плани на інвестиції
У червні уряд затвердив середньостроковий план державних інвестицій на 2026−2028 роки, у пріоритеті якого проєкти з:
- енергоефективності — раціональне використання енергії та впровадження сучасних технологій;,
- кліматичні дії - адаптація інфраструктури до змін клімату, захист довкілля;,
- гендерної рівності — рівні можливості незалежно від статі та соціального статусу;
- доступність та інклюзія — безбар’єрний доступ для осіб з інвалідністю, літніх людей та інших груп з функціональними обмеженнями.
План покриває майже всі сфери економіки: транспорт, енергетика, житло, освіта, медицина, правосуддя, цифровізація, довкілля. Але головними викликами залишаються брак фінансів через війну, залежність від зовнішніх джерел і слабка спроможність регіонів якісно готувати інвестпроєкти. Тому експерти ІЕД вважають, що уряду потрібно чітко координувати дії міністерств і посилити контроль за виконанням.
Нагадаємо, НБУ назвав ключові ризики для економіки України. Серед найбільш актуальних — нестача зовнішнього фінансування — особливо у разі, якщо безпекові ризики знижуватимуться повільно. У НБУ нагадали, що частина необхідної міжнародної допомоги на 2026−2027 роки досі не є підтвердженою.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною