Що треба знати про звільнення працівників в умовах воєнного стану — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Що треба знати про звільнення працівників в умовах воєнного стану

Особисті фінанси
1321
Що треба знати про звільнення працівників в умовах воєнного стану
Що треба знати про звільнення працівників в умовах воєнного стану
Експертка Юлія Рябець відповіла на актуальні питання, які стосуються теми звільнення в період дії воєнного стану. Про це пише портал budni.robota.ua.
Нові підстави для звільнення під час війни
  • відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль;
  • смерть, визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим працівника;
  • смерть, визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим роботодавця-підприємця;
  • неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.
Які працівники мають право не відпрацьовувати два тижні в разі звільнення в період дії воєнного стану?
Загалом роботодавець та працівник можуть погодити такий варіант звільнення спільно. Проте, якщо ми говоримо про ситуацію, коли роботодавець не йде назустріч працівнику, то співробітник має право НЕ відпрацьовувати два тижні у разі таких обставин (ст. 38 КЗпП):
  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка чи дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання у зазначеній місцевості через стан здоров’я, що підтверджено медичною довідкою;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до 14 років чи дитиною, яка має інвалідність;
  • догляд за хворим членом родини або особою з інвалідністю І групи;
  • вихід на пенсію;
  • а також інші поважні причини.
Список невиключний, тому працівнику необхідно буде максимально аргументувати поважну причину для звільнення без двотижневого відпрацювання.
Чи можна звільнити працівника через скрутний фінансовий стан підприємства?
Як вже зазначалося вище, одна з нових підстав для звільнення повʼязана саме з фінансовим станом — неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку зі знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП).
Відповідно до висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в постанові від 27 вересня 2023 року у справі № 523/11 673/22, таке знищення чи відсутність умов має бути безпосереднім наслідком бойових дій. Адже введення воєнного стану автоматично не означає знищення (відсутність) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Тому аргумент «бізнес перестав бути рентабельним», враховуючи судову практику, не спрацює, проте, у будь-якому разі, всі спори потрібно розглядати окремо, враховуючи докази.
Які виплати отримує працівник при звільненні за власним бажанням?
Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні та провести з ним розрахунок у строки, визначені ст. 116 КЗпП, а також, на вимогу працівника, внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у нього (ст. 47 КЗпП).
Щодо платежів, то це:
  • основна та додаткова заробітна плата;
  • заохочувальні та компенсаційні виплати;
  • інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, зокрема при звільненні (наприклад, за невикористану відпустку).
При припиненні трудового договору з таких підстав, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку:
  • відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці — п. 6 ст. 36 КЗпП;
  • змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
  • виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов’язків вимагає доступу до державної таємниці;
  • поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу (пункти 1, 2, 6 ст. 40 КЗпП);
  • неможливість забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (п. 6 ч. 1 ст. 41 КЗпП).
Кредитна картка — чудовий помічник у багатьох життєвих ситуаціях. Та обрати кредитку досить непросто непросто. Зате правильно обрана карта стане незамінним помічником. Ми вирішили допомагати нашим читачам у пошуку таких помічників. Для цього створили спеціальний сервіс.

Сервіс для вибору кредитних карт

За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас