0 800 307 555
0 800 307 555

Як уникнути шахраїв при купівлі товарів з рук: ТОП-5 схем обману


Як уникнути шахраїв при купівлі товарів з рук: ТОП-5 схем обману

З розвитком ринку інтернет-торгівлі в Україні розвиваються і методи онлайн-шахрайства. Причому жертвами стають не тільки покупці, але і продавці.

Спеціально для Finance.ua гіперпростір оголошень izi.ua зібрав ТОП-5 популярних схем обману на сайтах оголошень і розповіли, як їх уникнути.

Схема 1: “Скиньте передоплату”. Як правило, аферисти привертають увагу покупців трендовими речами з низькою вартістю. Головне завдання – швидко взяти аванс, поки клієнт не помітив обману. В основі методу лежить синдром упущеної вигоди: продавець запевняє, що за товарам вишикувалася черга, але дістанеться він тому, хто перший забере або внесе передоплату.

Щоб не ризикувати, замовляйте доставку речей післяплатою або скористайтеся опцією безпечної оплати.

Схема 2: розсилки фішингових листів. Завдання фішингового посилання – привести покупця на сайт, схожий на популярний інтернет-магазин. Розрахунок на те, що покупець не помітить підміни, оформить покупку і залишить дані картки. Подібні листи можуть надходити і покупцям, і продавцям.

Також можуть приходити новинні розсилки з вкладенням або попередження про блокування оголошення, акаунту або пароля. Повідомлення виглядають переконливо: в них присутній логотип компанії, адреса відправника, верстка і т.д. Запідозрити недобре складно.

Не переходьте по посиланнях і не відкривайте підозрілі файли, які надіслані з незнайомої адреси. Якщо сайт виглядає підозріло, перевірте наявність замочка на початку адресного рядка. Такий символ означає, що сайт відкривається через безпечний протокол HTTPS. Дані картки з такого ресурсу буде перехопити складніше.

Схема 3: “Скажіть дані картки”. Шахраї відгукуються на оголошення, розхвалюють товар і просять продати його тільки їм. В якості гарантії пропонують переказати передоплату. Для цього просять продавця сказати дані картки: номер, ім’я, термін дії і, головне, цифри зі зворотного боку і код-підтвердження з СМС. Продавець не хоче втрачати клієнта і повідомляє аферистам інформацію.

Для здійснення переказу достатньо тільки номера картки і вашого імені. Не передавайте нікому дані вашої банківської картки і не повідомляйте про прихід СМС.

Схема 4: Покупка поспіхом. За допомогою цієї схеми шахраї намагаються “впарити” неякісний товар. Під виглядом нового iPhone або Macbook в хорошому стані можуть продати гаджет з дефектом. Виявити подібні несправності можна тільки при ретельній перевірці. Аферисти знають про це і, щоб встигнути провернути схему, кваплять клієнта. Можуть послатися, що через 10 хвилин призначена зустріч з наступним покупцем і треба швидше прийняти рішення. Розрахунок на те, що під тиском клієнт повірить продавцеві на слово, і погодиться на угоду без перевірок.

Читайте також: Шахраї розсилають українцям листи про «несплачені податки»: як не стати жертвою

Перед тим як писати продавцеві, перевірте дату реєстрації акаунту на майданчику. Вивчіть коментарі покупців, зверніть увагу на рейтинг, який формується на основі клієнтських відгуків. Якщо його немає, а акаунт зареєстрований нещодавно, то це, як мінімум, привід насторожитися.

Щоби не гаяти час, деякі моменти можна прояснити ще до зустрічі. Наприклад, якщо купуєте електронну техніку, попросіть надіслати серійний номер пристрою і скріншот з даними про стан батарей. Відмова зробити це буде приводом засумніватися в чесності продавця.

Схема 5: “Давайте продовжимо листування в месенджері” — так обманюють покупців. “Мені не зручно тут листуватися, давайте перейдемо в месенджер” – подібними фразами аферисти намагаються відвести покупця за межі майданчика, щоб в одному з повідомлень відправити фішингове посилання. У чатах популярних сайтів оголошень система захисту блокує повідомлення з посиланнями.

Ніколи не переходьте за посиланнями, надісланими в підозрілих або незрозумілих повідомленнях електронної пошти, соцмережах і месенджерах. Не варто також завантажувати вкладені файл з повідомлень, яких не чекали.

Якщо все-так стали жертвою обману, то не марнуйте час — телефонуйте в банк, щоб заблокувати картку, а потім у кіберполіцію.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua