0 800 307 555
0 800 307 555

Середня пенсія українців могла б скласти 6 тис. грн (дослідження)


Середня пенсія українців могла б скласти 6 тис. грн (дослідження)

Українські пенсіонери опинилися у скрутному матеріальному становищі через низку причин.

Про це свідчать результати дослідження Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна «Чому бідують українські пенсіонери?».

Серед цих причин дослідники, зокрема, називають такі:

  • пограбування вкладників Ощадбанку СРСР радянською номенклатурою;
  • «короткозорі» рішення всіх керівників України у незапровадженні накопичувальної пенсійної системи;
  • деградація української економіки та вкрай несприятлива демографічна ситуація в країні.

До речі, у телеграм-каналі Finance.ua ми пишемо про зарплати, пенсії та інші види соцдопомоги. Там же навчаємо не платити зайвого. Не забудьте підписатися! 🤫

За підрахунками, запровадження обов’язкових накопичувальних пенсій, економічних реформ та збереження демографії 1990 року дозволили б забезпечити середню пенсію на рівні 5971 грн/міс., замість існуючої у 3500 грн/міс.

Чому пенсії такі низькі? Ключовою причиною низьких пенсій є провал пенсійної реформи (перехід від солідарної до накопичувальної системи), яку започаткували при Президентові Леонідові Кучмі, вважають автори. Реформа не запрацювала, бо положення ухвалених законів не були доповнені необхідними змінами в податковому, фінансовому законодавстві, функціонуванні фондового ринку тощо. Причини — неприйняття фіскальних ризиків, конфлікт інтересів з роботодавцями (зокрема, олігархами), брак кадрового ресурсу, необхідного для реалізації декларацій у дієвих механізмах.

«Діяльність наступних урядів повела пенсійну систему у напрямку соціального популізму — підвищення пенсій без прив’язки до зростання реальних заплат», — зазначають дослідники.

У 2000 році Пенсійний фонд України був бездефіцитним, а вже у 2009 році структурний дефіцит ПФУ досяг 7% від ВВП.

Накопичити на пенсію. Як працюють НПФ і чи варто в них вкладати

«Відтоді практично кожен уряд робив кроки для зменшення дисбалансу солідарних пенсій, але жоден не має достатньої політичної волі, щоб завершити пенсійну реформу», — йдеться у дослідженні.

Нинішні проблеми. Також зазначається, що проблеми пенсійної системи наростають також під впливом тенденцій, що лежать поза її межами. Зокрема, деградація демографічної структури за 30 років, коли чисельність українців віком до 20 років зменшилася на 44%.

Другою тенденцією є висока частка тіньової економіки на рівні 40%. Система солідарних пенсій не отримує тих відрахувань, які могла б мати, якби в тіні працювала значно менша частка бізнесу.

Читайте також: Підвищення пенсій: у липні виплати проіндексують мільйону українців

На кризу солідарної пенсійної системи України впливає низький рівень зайнятості та міграція.

Також проблемою України є якість робочих місць. В галузевій структурі зайнятих України домінують традиційні галузі, що ніде у світі не забезпечують високих зарплат (сільське господарство та торгівля), отже ми маємо низькі відрахування до ПФУ.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua