П'ята група ФОП для айтішників: чи потрібна вона українцям


П'ята група ФОП для айтішників: чи потрібна вона українцям

Нещодавно ми писали про те, що українські айтішники отримають полегшене податкове навантаження, але разом із тим їм заборонять провадити зовнішньоекономічну діяльність.

У Мінцифри запевняють, що влада прийшла до консенсусу з представниками IT-індустрії. Оптимальним варіантом, який задовольняє обидві сторони, став такий: IT-працівники працюватимуть на 5-й групі ФОП, при цьому податкове навантаження на них зроблять менше, ніж пропонувалася раніше.

Що пропонувалося раніше. Влітку влада пропонувала створити окрему, п’яту групу ФОП для робітників у сфері IT. Тоді проєкт включав таку систему оподаткування доходів айтішників:

  • єдиний податок – 5%;
  • військовий збір – 1,5%;
  • єдиний соціальний внесок (ЄСВ) – у розмірі 2 мінімальних зарплат;
  • збір на розвиток людського капіталу (починаючи з 2020 року – 1% з поступовим збільшенням: з 2021 року – 2%; з 2022-го – 3%; з 2023-го – 4%; з 2024–2029 – 5%).

Як це вирішили: Мінцифри дійшло згоди з IT-індустрією, що комфортний режим, в якому б їм хотілося працювати, – п’ята група, однак з одним ЄСВ та забороною на зовнішньоекономічну діяльність. Такий підхід дозволить уникнути обхідних схем, при цьому в українську економіку буде заходити новий бізнес, прибуток якого не буде виводитися за кордон.

Читачі Finance.ua активно ділилися думками щодо такої системи у потенційній п’ятій групі для фізосіб-підприємців. Наприклад, asperi_2791 не сподобалася така ідея — користувач вважає кращим способом залучати IT-фрілансерів до розвитку економіки, а не забороняти їм зовнішньоекономічну діяльність (ЗЕД):

Форумчанин RomanTik через цю заборону передбачає значний відтік кадрів у сфері за межі України, а також вихід багатьох фрілансерів у “тінь”:

Користувачі CNEWS та nikitash вважають, що український ринок дає недостатньо можливостей для робітників сфери IT, а заборона економічної діяльності за межами України ще більше обмежує їх потенціал. Тож, перш за все, перед прийняттям такого кроку країні потрібно спрямувати айті-працівників у потрібне річище для розвитку їх ринку:

Читач PasserBy припустив, що так країна намагається спрямувати грошові потоки на компанії, які, на відміну від фрілансерів, завжди зобов’язані платити податки:

На нагадування про те, що айтішники все ще зможуть працювати у третій групі ФОП, форумчанин GUD висловив свої очікування. На думку користувача, якщо змінять кведи для цієї групи, то фрілансери як працівники можуть просто зникнути в Україні:

Були й ті, хто погодився, що такий компроміс буде вдалим рішенням. Зокрема, ha250780gva вважає такий підхід європейським, тож вибір за самими працівниками — залишатися і платити податки чи виїхати із країни та сплачувати їх там:

Як вважаєте, які умови мають бути у проєкті про створення п’ятої групи фізосіб-підприємців для IT, щоб вона стала оптимальною як для працівників, так і для країни?

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua