Андрій Зінченко: приховані смисли або семіотика грошових знаків (частина 2)


Андрій Зінченко: приховані смисли або семіотика грошових знаків (частина 2)

В першому матеріалі ми торкнулися питання різних знаків, які з відомих і невідомих причин використовуються в дизайні грошей, включаючи резонансний дизайн банкноти в 500 гривень. Цього разу ми продовжимо знайомство з елементами та історією дизайну української та американської валют.

Схоже, що на 2 гривнях зразка 1992 року відображена конкретна дата і час. На реверсі банкноти номіналом 2 гривні зразка 1992 року зображено собор Святої Софії. Порівняння з оригіналом показує, що художня передача деталей досить точна аж до кущів. При цьому невідомо, як працював художник: з натури чи по фотографії (про дизайн гривень по фотографії – нижче), але з якоїсь причини в художнє рішення він включив тінь від куполу храму Святого Благовірного князя Ярослава Мудрого. На аверсі зображено портрет самого Ярослава Мудрого.


Яка була необхідність у збереженні тіні від будови, що на малюнку не видно – невідомо. Сайт НБУ не містить детального опису купюри. Однак таким чином можна відновити точний час року і доби, відображений на реверсі 2 гривень. Для чого художник залишив таку інформацію, сподіваюся, коли-небудь вдасться з’ясувати.

Цікавий факт

Купюра не містить явної державної символіки (якщо не враховувати водяного знака). Відповідальність за це лежить на НБУ згідно з постановою, де зазначено, що дизайн і захист купюр встановлюється НБУ.

При цьому ні сайт НБУ, ні сайт Верховної Ради не містять рішень посадових осіб НБУ того періоду про встановлення дизайну купюр зразка 1992 року.

Текстовий опис дизайну купюр і монет із зазначенням року зразка можна зустріти в наказі НБУ, виданому на наступний день після указу президента про проведення грошової реформи як підстави введення в обіг готівкових гривень в 1996 році.

Таким чином у 1996 році в країні раптово з’явилася готівка зразка 1992 року (операція Щит України), які не мали точного опублікованого опису до моменту введення (крім загальної відповідності історичних особистостей номіналам) і, очевидно, не мали публічних юридичних підстав бути надрукованими, сплаченими і транспортованими в Україну з Канади, де виготовлялися Canadian Bank Note Company.

Номери всіх купюр серії починаються з 2 і в різний час мали підписи 3 голів правління НБУ. Разом з тим існує рішення про виведення з обігу номіналів зразка 1992 року і про введення в обіг номіналів зразка, які в свою чергу теж друкувалися до офіційного введення гривні як грошової одиниці.

Парадоксальний приклад полярної точності художнього оформлення можна побачити на 50 гривнях першої серії, надрукованих вже у Великобританії. На реверсі зображена Верховна Рада України.

Мабуть, за основу художник взяв ось цю конкретну фотографію або таку ж зроблену з тієї ж точки готелю Київ у той же час (відблиск на куполі).

Накладення картинок в фоторедакторі покаже, що кутові розміри ідентичні й елементи майже прямо збігаються. При цьому Рада на купюрі позбавлена прапора і герба, що саме по собі є досить дивним знаком і символом одночасно, особливо враховуючи історичний період створення купюри. Хоча, можливо, це відповідає чиємусь задуму того часу саме в такому вигляді.

На аверсі банкноти присутній художній елемент у вигляді вікна з несиметричним обрамленням, розеткою зверху і тим, що сьогодні називають смайлом – внизу. Всього на аверсі зображено 3 різні елементи типу «розетка». Такі елементи історичним корінням йдуть в древній Єгипет. В тому ж періоді і географічних рамках можна відшукати зазначені в минулій публікації трикутник і око.

Значення несиметричності і смайла незрозуміле. Явного зв’язку з іншими елементами дизайну не проглядається. Сам по собі дизайн вікна не є незвичайним і зустрічається не так вже і рідко. На фото вище приклад аналогічного вікна в житловому будинку в історичному центрі Миколаєва.

В архітектурі такий тип вікна називається готичним. У контексті готичного вікна можна припустити, що елементи типу «розетка» за задумом художника могли бути репродукцією вікон типу «троянда», що відповідає готичному стилю і одночасно є неоднозначним символом: і страшного суду і Діви Марії в залежності від ситуації і місця розташування.

Проте сайт НБУ дані елементи називає розетками.

Для порівняння готичне вікно Собору Святого Сімейства авторства архітектора Гауді в Барселоні:

А це троянда з собору святого Віта в Празі:

На що більше схожі символи 50 гривень, читач може вирішити сам, але який зв’язок архітектурної готики, Грушевського, Верховної Ради та дизайну 50 гривень в 1992 році – питання відкрите. Разом з тим існує версія, що М. Грушевський був масоном (як і Б. Франклін).

Цікавий факт

Рік друку на банкноті не вказано. Як і на 2 гривнях на банкноті відсутня явна державна символіка – тільки водяний знак малого герба. Державної символіки в явному вигляді не було на всій серії перших паперових гривень.

При цьому на монетах карбування 1992 малий державний герб є, що додатково ставить питання про підстави відсутності явної символіки на купюрах.

Але повернімося до зразка символізму на грошах – 1 долара США. Елемент дизайну, що сильно нагадує смайл, присутній і тут.

В іншому елементі дизайну 1 долара США деякі вбачають сову. Хоча уважніше вивчення покаже, що це ілюзія і ситуативне положення орнаменту, яке зустрічається на іншій частині купюри не раз. Незрозуміло тільки, чому ті, хто бачить «сову» у місці по стрілці, не бачать її по решті периметру – там вона більше схожа».

Проте цікавий сам факт ототожнення орнаменту з совою. Справа в тому, що це не єдине місце, де така вбачається. Так, на реверсі банкноти в 2 долари США, що вважається рідкісною (насправді не рідкісною, рідкісними є банкноти одного лише року випуску через відносно невеликий тираж) орнамент по периметру репродукції картини з підписанням Декларації незалежності США утворює образ, що нагадує сову.

Щось, що нагадує сову, бачать і в плані Капітолія у Вашингтоні. Символ сови складний і неоднозначний.

Читач може сам сформувати свою точку зору на обґрунтованість її перебування в зазначених місцях і якщо таку побачить, то може звернутися до тлумачення цього символу в історії США і персоналіях.

Спостерігачі з розвиненим образним мисленням вбачають на доларі навіть Шиву, а це вже зовсім інша сторона символізму, хоча найімовірніше це знову ж таки елемент сітки і його повторення зустрічається в інших місцях дзеркально.


Також при вертикальній орієнтації на доларі США крім мотиву мальтійського хреста за одиницею можна знайти трикутний елемент букви Е.

Щось концептуально схоже ми бачили на монеті номіналом в 1 гривню і, як буде показано подальших публікаціях, символ трикутника на гривнях, виявляється, зустрічається досить часто, проте офіційних пояснень трикутникам на гривнях, на жаль, немає.

Андрій Зінченко, доктор філософії в галузі економіки, доцент кафедри фінансів Національного університету суднобудування

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Весь ринок:Світ
Архiви:2019 2018 2017 2016 2015
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua