Експерти порахували, у скільки разів може зрости орендна плата за землю за 5 років — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Експерти порахували, у скільки разів може зрости орендна плата за землю за 5 років

Аграрний ринок
1278
Варіантів для інвестування в Україні вистачає. Одним з таких є земля. Саме такий варіант був одним з тих, що обговорювали на конференції «Жити на відсотки», яка нещодавно відбулася в Києві.
В Україні є компанії, які готові платити в 6−7-10 разів більше за оренду одного гектара, ніж платять, зазвичай, агрохолдинги. Як зазначив співзасновник сервісу земельних інвестицій Zeminvest, експерт аграрного бізнесу та практик-адвокат Олександр Чорний, значення розміру орендної плати досить велике, тому що це визначальні ціна та фактор, які впливають на вартість.
«Рівень тієї орендної плати, який у нас сьогодні демонструє аукціон є завищеним. Максимальна орендна плата, яка з часом підніметься в Україні буде сягати саме десь 400−500 доларів на хорошій землі, з хорошим фермером», — сказав Чорний.
Експерти зліва-направо: Дмитро Карпіловський, Олександр Чорний, Сергій Крамаренко, Андрій Усенко та Володимир Радько
Експерти зліва-направо: Дмитро Карпіловський, Олександр Чорний, Сергій Крамаренко, Андрій Усенко та Володимир Радько
Експерт з земельних інвестицій, автор проєкту Ґрунтовно — Земельний Інвестиційний Фонд Сергій Крамаренко, наголосив на тому, що якщо агрокомпанії розумно підійдуть до своєї інвестиційної стратегії, то вони можуть змінити цю парадигму і передати більшу частину власного доходу на власника землі.
Тому, насправді за тих цифр, за словами Крамеренка, які шокували сьогодні ринок, нічого глобального не відбулося. Тобто, жодна компанія, в мінус не працює. Ці цифри рано чи пізно будуть новим маяком та орієнтиром.
Окремо торкнулися експерти й теми щодо дохідності.
СЕО та співзасновник Твоє Коло, а також співвласник КУА Профіт, Андрій Усенко зазначив, якщо нормою вважати для аграрного бізнесу дохідність 20% на обкладений капітал, то в разі інвестиції в 500 доларів при 100 доларах ви виконуєте свою дохідність.
«Якщо закласти зростання показника в середньому на 6% за 14 років, то цей показник складе 1 113 доларів. Тобто, десь на початку ви можете десь в мінус заробляти, але потім заробляєте більше», — каже він
Керівник проєкту KupyPai Володимир Радько відзначив, що великі аграрні компанії в середньому декларують оренду за аукціонами — 12, 15, 17 тисяч. І оця цифра, він вважає, є індикативною.
Також окремим питанням на дискусії було й те, у скільки саме разів зросте орендна плата через 5 років? І тут, варто зазначити, відповіді експертів відрізнялися одна від одної суттєво.
Якщо Радько сказав — в півтора раза, то Усенко зазначив:
«Перша цифра — за 5 років, я думаю, десь відсотків на 30−40. А за тими договорами, які закінчаться за 5 років, вона зросте від сьогоднішньої в три-чотири рази», — наголосив співзасновник Твоє Коло.
Досить змістовно на це питання відповів автор проєкту Ґрунтовно — Земельний Інвестиційний Фонд — Сергій Крамаренко.
«Якщо у вас є 50 гектарів гарного чорноземного поля, ви без проблем здасте по 500 доларів за гектар. При оренді 500 доларів за гектар і у вас закінчилася оренда, ваша земля буде коштувати не менше 8 тис. доларів.
Хто інвестував по 1 500−2 тис. доларів, то я вас вітаю, бо ви вже заробили. Однак, у нас є історія з обтяженням по договорах. Колись агрохолдингам вдалося домовитися з людьми на набагато меншу оренду. Сьогодні у нас доходить до 500 доларів, але колись вони казали, що і 100 — для них багато.
Тепер буде період цієї трансформації, який займе до п’яти років. Саме протягом п’яти років пройде суттєва трансформація орендних відносин, і ставки зростуть, порівняно з базовими договорами людей, в рази — не на 50% чи 60%, а у два, три рази", — підсумував Крамаренко.
Експерти дискусії зліва-направо: Сергій Крамаренко, Андрій Усенко та Володимир Радьк
Експерти дискусії зліва-направо: Сергій Крамаренко, Андрій Усенко та Володимир Радьк
Щодо Чорного, то він погодився з Радьком і сказав, що орендна плата зросте за декілька років у півтора раза.
Якщо ви вирішили інвестувати в землю, то на це точно потрібен час. Як сказав керівник проєкту KupyPai Володимир Радько, ми добираємося до ринкової ціни, але це не буде за 5 років, бо ринок великий.
«Ми зараз говоримо з тієї ситуації, в якій ми знаходимося. Ми всі експерти, але ми ж говоримо про весь ринок, а це 1,87%. Інвестиції в землю — довгий шлях. Вам треба мати терпіння в 5, 7 та 10 років», — зазначив він.
Фахівець також додав, що інвестувати в землю треба вже сьогодні, бо ще є можливість зайти в цей актив на низькому рівні.
Але, якщо ви вже є інвестором в землю, то тут можна не хвилюватися, адже ви точно на цьому заробите. Як сказав Усенко, зароблять всі. Хтось заробить раніше та більше, хтось заробить пізніше, але зароблять всі.
Завершили панельну дискусію експерти тим, яку ж варто обрати стратегію, якщо все ж вирішили інвестувати в землю.
Андрій Усенко щодо цього сказав наступне: «Потрібно інвестувати та робити це виключно в висококонкурентних регіонах з якісною землею. Інвестувати потрібно з тим, щоб купувати землю з короткими строками договорів. І паралельно з цим бути частиною керуючої компанії, яка управляє великим пулом земельних ділянок для того, щоб через короткий період (5−7 років, — ред.) провести нові аукціони по продажу права оренди землі, отримати високу орендну ставку, і тоді ваша земля дасть максимальну дохідність.
Крамаренко, своєю чергою, вирішив дати наступну пораду інвесторам.
«Купуйте максимально в одній локації, в ідеалі — в одній сільській раді, або концентруйтесь на одному полі. Сконцентруйте не менше 20−30 або 50 гектарів. Купуйте земельні ділянки з короткими договорами оренди для того, щоб у вас наступив період перегляду орендної плати. І буде величезний попит на вашу ділянку», — сказав він.
Чорний, тим часом наголосив на тому, що визначатися зі стратегією варто залежно від можливостей і вашого бачення. Також важливо робити диверсифікацію.
Утім, як сказав модератор дискусії Дмитро Карпіловський, інвестуйте спочатку в час, бо тут є багато нюансів. Треба в усьому добре розібратися та зрозуміти, як це працює.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас