День фінансів: нові умови призначення субсидії, тарифи на комуналку в ЄС, ринок праці у жовтні
Понеділок, 11 листопада, почався з екстрених відключень світла через загрозу російських ударів по енергетиці. В «Укренерго» кажуть, що в майбутньому будуть діяти так само.
€12 мільярдів від ЄС. Україна отримала 12 млрд євро від Європейського Союзу в межах Ukraine Facility за прогрес у реалізації Плану України в січні — червні 2024 року. До середини грудня має надійти транш за успішне виконання індикаторів третього кварталу, і тоді річна сума фінансової допомоги від ЄС сягне 16 млрд євро.
Нові умови призначення субсидії. Кабінет Міністрів змінив умови призначення житлових субсидій. Зокрема, граничний розмір витрат для отримувачів субсидій на придбання товарів широкого вжитку було збільшено з 50 до 100 тисяч гривень. Також уряд ухвалив зміни, які регулюють порядок надання субсидій та пільг у випадку перебоїв з електропостачанням в умовах воєнного стану.
Тарифи на комуналку. Національний банк прогнозує, що ще рік тарифи на газ, опалення та гарячу воду залишаться без змін. З 2026 року їх доведеться поступово підвищувати. У Нацбанку підкреслили, що невизначеність із величиною коригування тарифів залишається основним ризиком для прогнозу інфляції.
На комунальні послуги щомісяця українські сім’ї витрачають близько 3 358 грн (75 євро) на місяць — це якщо жити в трикімнатній квартирі. Загалом їжа та обов’язкові платежі тягнуть 66% бюджету. Цей показник понад удвічі більший, ніж в середньому у світі. Finance.ua вирішив зазирнути за межі наших кордонів та порахувати, скільки грошей витрачають європейці на комуналку:
🔎 Скільки грошей витрачають європейці за комунальні послуги
Пенсійна реформа. Проєкт закону про державний бюджет України на 2025 рік до другого читання містить норму щодо проведення пенсійної реформи. Згідно з документом, Кабінет Міністрів має «здійснити заходи щодо запровадження з 1 липня 2025 року пенсійної реформи».
«Зимовий пакет» підтримки для українців. У Кабміні заявили, що урядовий пакет для підтримки українців взимку триватиме не лише протягом зимових місяців, а й протягом цілого наступного року, доки вистачатиме на це бюджетного фінансування. Зимова підтримка включатиме додаткову допомогу для вразливих верств населення, для родин із дітьми, а також для всіх українців, які потребують допомоги.
Одну із видів зимової допомоги — «1000 від Зеленського», не зможуть отримати українці, які перебувають за кордоном.
Ринок праці у жовтні. За даними Work.ua, у жовтні була найвища кількість вакансій і відгуків від шукачів за рік. Побільшало роботи на Сумщині, Чернігівщині, Харківщині.
Зі свого боку бізнес-асоціації закликають владу України відновити визначення критичності для підприємств та заблоковане бронювання працівників.
Фінансування «інвестнянь». Кабінет Міністрів здійснив перерозподіл у межах бюджетних призначень. У межах спеціального фонду державного бюджету уряд зменшив видатки за програмою «Забезпечення державної підтримки реалізації інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями» (так звана програма «інвестнянь») на 1 млрд 237,16 млн грн.
Відмітимо, що інвестиції в нерухомість стабільно залишаються одним з найпопулярніших способів збереження капіталу серед українців. На конференції «Жити на відсотки» експерти розповіли, як ринок нерухомості пережив три роки війни.
$100 мільярдів за 30 років. За роки незалежності з України виведено за кордон понад 100 млрд доларів США. Для повернення таких активів, АРМА в липні 2023 року розробило та затвердило порядок реалізації арештованих активів за кордоном.
Позови до боржників від банків. За даними Опендатабот, українські банки подали майже 68 тис. позовів за 10 місяців 2024 року. Лідером за зверненнями до суду став Універсал банк (monobank) — майже 21 тис. позовів або 30,8% від загальної кількості позовів цьогоріч.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною