Яким буде курс долара наприкінці року: прогноз від ICU — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Яким буде курс долара наприкінці року: прогноз від ICU

Валюта
2150
Яким буде курс долара наприкінці року: прогноз від ICU
Яким буде курс долара наприкінці року: прогноз від ICU
Через введені президентом США Дональдом Трампом імпортні мита, світова економіка зіткнулася з високою невизначеністю. Так, індекс невизначеності США зараз вищий, ніж за часи глобальної фінансової кризи. За таких тарифів, впроваджених Трампом та його командою, світова економіка як мінімум загальмує своє зростання цього року.
Про це під час щорічного Invest Talk Summit 2025 заявив керівник департаменту корпоративного аналізу ICU — Олександр Мартиненко.
За його словами, невизначеність — це погано, бо інвестори не поспішають інвестувати, а суспільство не поспішає споживати. Тому, ринки на це реагують дуже погано. Як наслідок, значні зміни відбуваються у настроях інвесторів у всьому світі, адже маємо сильний удар по репутації американських фінансових та ринкових активів.
Окремо аналітик розповів й про позиції долара, враховуючи сучасну ситуацію.
«Втрачає свої позиції долар та американські активи, позиції яких ще на початку року були досить міцними. Утім, ще зарано казати про втрату лідерства долара як головної ринкової валюти, проте небезпечний процес для нього запустився і наслідки можуть бути не надто гарними», — підкреслив Мартиненко.
Також він зупинився на інформації щодо цін на енергоносії та на дорогоцінні метали. Експерт прокоментував, яким саме чином це стосується України.
«У середньому ціни на нафту марки Brent можуть на рік знижуватися до 17% - 66 дол./барель. Для України зниження цін на енергоносії — добре, бо ми імпортуємо та залежні від імпорту природного газу. Утім, ми експортуємо значні обсяги металів та залізної руди, вартість на які також падає. Єдиний метал, який зараз виграє від невизначеності — золото. Воно минулого року істотно зросло, а за прогнозами аналітиків, суттєво зросте ще й цього року», — сказав фахівець.
Утім, не метали та залізна руда є головною проблемою України. Головний негативний наслідок для нас, як сказав Мартиненко, — те, що в наших міжнародних партнерів через ще більші економічні проблеми буде меншою доля для нас. Річ у тому, що нам треба 40 млрд доларів на рік, але на 2026-й рік наразі підтвердженої допомоги всього на 15 млрд доларів. І, якщо з допомогою все буде не дуже, то НБУ вимушений буде допустити ще більше знецінення гривні. Єдиним позитивним моментом наразі є те, що цього року ми отримаємо 60 млрд доларів.
Окрім того, один із головних викликів для України, як наголосив Мартиненко, є дуже великий зовнішньо-торгівельний дефіцит. Він сказав, що за прогнозами, цей дефіцит може скласти цього року близько 20% від ВВП. Для порівняння — 2021 року це було лише 1,5%.
«Обсяги експорту впали до 40% за весь період війни, а обсяги імпорту залишилися на незмінному рівні. Навіть закінчення війни чи тимчасове перемир’я не змінять одразу ситуацію на краще, адже наша економіка вже зазнала дуже великої шкоди, а промисловому потенціалу було завдано чималого удару — як от втрата двох великих комбінатів у Маріуполі», — сказав аналітик ICU.
Наразі ж Мартиненко вбачає три проблеми для української економіки: безпека (обстріли, бойові дії, втрата промислового потенціалу), нестача робочої сили (міграція та мобілізація) та державний дефіцит (уряд скорочує свої витрати). Для кардинальних змін, як вважає спеціаліст, треба принаймні закінчення гарячої фази війни.
Утім, попри чималі для України проблеми, міжнародні резерви НБУ на хороших та стабільних позиціях від 2023 року. Наприкінці цього року вони можуть навіть сягнути до 60 млрд доларів. Якщо брати до уваги прогноз гривні до долара, то на думку фахівця, він становитиме 43−44 грн.
Якщо брати до уваги інфляцію, то Мартиненко прогнозує, що після травня-червня інфляція помітно сповільниться і «дійде» до рівня 7−8% на кінець 2025 року порівняно з 15%, які були у квітні. Відповідно, як наголосив експерт, НБУ знизить й облікову ставку.
«Від вересня 2025 року НБУ буде облікову ставку зменшувати. Українська економіка в умовах такої важкої ситуації почувається дуже добре. Це, можливо, завдяки міжнародній допомозі», — сказав він.
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас