Як змінять ціни нові акцизи на пальне
У липні парламент ухвалив закон, у якому прописав суттєве збільшення акцизів на пальне.
Йдеться про підвищення ставок акцизного збору на бензин, дизель та газ до мінімальних у ЄС. Як уточнювалося у пояснювальній записці до законопроєкту, цей крок підганяє українське законодавство до європейських норм у рамках Угоди про асоціацію з Євросоюзом.
Акциз на бензин в Україні становить 213,5 євро за тисячу літрів, на дизель — 139,5 євро, на газ — 52 євро.
Згідно з новим законом, ці ставки підвищуватимуться до європейських у п’ять етапів протягом чотирьох років.
Перший етап стартує вже з 1 вересня цього року. З цієї дати акциз на бензин підвищиться до 242,6 гривні на літр, на дизель — до 177,6 євро, на газ — до 148 євро.
До 2028 року (тобто на етапі фінального підвищення) ставки зростуть до 359 євро на тисячу літрів бензину, 330 євро — дизеля, 250 — зрідженого газу.
Як позначиться на цінниках АЗС перший етап підвищення акцизів?
За підрахунками авторів законопроєкту, бензин подорожчає на 1,5 гривні, дизель — на 1,95 гривні, автогаз — на 5,8 гривні.
Сергій Куюн каже, що бензин та дизель зростуть у ціні на 1,5−2 гривні, газ — на 5 гривень. Але, за його словами, це ще не остаточна калькуляція, оскільки багато залежить від котирувань на нафту та нафтопродукти. Якщо вони знижуватимуться, то подорожчання пального на українських заправках може виявитися менш помітним.
Геннадій Рябцев вважає, що бензин та дизель можуть злетіти у ціні на 2−2,5 гривень, а газ — на 6 гривень за літр. Але не з 1 вересня, а приблизно з другої половини місяця, оскільки до цього часу мережі продаватимуть запаси, завезені ще за старими ставками акцизного збору.
Коригування за рахунок коливань нафтових котирувань та курсу долара він також не відкидає. «Але найближчим часом щодо нафти навряд чи будуть суттєві зміни. А от якщо зросте курс долара, то кожна додаткова гривня на курсі — це плюс 60−70 копійок на літрі пального», — пояснив він.
За словами Рябцева, додаткові 6 гривень за літр на газ фактично вб’ють цей вид автомобільного пального. «Їздити на ньому стане невигідно, тому більшість водіїв повернуться до використання бензину», — вважає він.
Ще одним наслідком запровадження нових акцизів, за словами Рябцева, стане підвищення цін на все.
Логістика займає до 15% у собівартості більшості товарів. Хоча пальне, за винятком газу, подорожчає в межах 3%, не виключено, що сам факт перегляду акцизів виробники та продавці намагатимуться використати, як аргумент для підвищення цін на свою продукцію", — вважає Рябцев.
Зекономити допоможуть картки з кешбеком. Finance.ua давно аналізує пропозиції щодо карток з кешбеком в Україні. Щоб допомогти вам з вибором картки онлайн, у нас на сайті працює спеціальний сервіс. З його допомогою можна швидко і комфортно вибрати необхідний саме вам «пластик».
Подивитися варіанти 💳
За матеріалами: Мінфін.com.ua
Поділитися новиною