У 2024 році українці повертаються від шокового оптимізму до суворого реалізму — соціолог — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

У 2024 році українці повертаються від шокового оптимізму до суворого реалізму — соціолог

695
У 2024 році українці повертаються від шокового оптимізму до суворого реалізму — соціолог
У 2024 році українці повертаються від шокового оптимізму до суворого реалізму — соціолог
Голова інституту соціології Євген Головаха в інтерв’ю NV розповів, що після шокового оптимізму на початку великої війни у 2024 році українці повертаються у своїх оцінках держави до суворого реалізму.
«До війни оцінку держави в Україні можна було б назвати суворо реалістичною. Однак в 2022 році ми могли констатувати ейфорію, вона росла особливо в період наших успіхів на фронтах, коли несподівано дуже високо в 53,7% на травень 2022 року була оцінена ефективність держави», — нагадав Головаха в інтерв’ю NV.
Соціолог назвав 2022 рік періодом «нереалістичного оптимізму» і «першого шокового ентузіазму».
«Тоді і з мобілізацією проблем не було, добровольці шикувалися у черги. Люди навіть економічну ситуацію в країні почали оцінювати вище, ніж в 2021 році, хоча вже тоді 30% економки було зруйновано. Тож ці цифри були не про економіку або державу, а про загальне національне піднесення. І дійсно це було піднесення, це було формування таке прискорене політичної нації. І це був рік, коли вони побачили, наскільки у світі повага до України піднялася і, відповідно, самоповага людей. А звідси всі оцінки стали більш оптимістичні», — пояснив Головаха.
Він додав, що 2023 рік ще був роком поміркованого оптимізму, а у 2024 році оцінки ефектиності держави «знову повертаються до суворого реалізму».
«Люди виставили оцінки державі, ці оцінки представники влади мають дуже ретельно вивчити і продумати. Люди не хочуть порушувати свій договір — „вам ми віддаємо можливість керувати країною, а ви маєте бути ефективні“. Цей договір поки залишається. Інша справа, в нього вже включена критика, і оце соціологи фіксують. Це нагадування владі, що не будь-яка політика буде ейфорічно оцінюватись», — зазначив соціолог.
За даними опитувань інституту соціології НАН України «Погляди українців на державу та державність під час війни», у листопаді 2021 року 44,2% українців вважали, що центральні органи влади майже не справляються зі своїми обов’язками. У травні 2022 року кількість тих, хто так вважав, впала до 3,8%, а до червня 2024 року — поступово зросла до 32,9%.
Кількість тих, хто вважав, що центральні органи влади справляються майже з усіма своїми обов’язками у листопаді 2021 року становила лише 5,2%. У травні 2022 року частка людей, які дотримувались такої думки, зросла до 53,7%. До червня 2024 року вона скоротилась до 7,3%.
За матеріалами:
НВ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас