Ринок первинної нерухомості у 2024 році: як за рік змінились ціни (інфографіка)
У 2024 році середня вартість квадратного метра від забудовників продовжувала зростати, а девелопери активніше акредитували свої проєкти в програмі єОселя.
Про це свідчать дані ЛУН.
Подорожчання будматеріалів, дефіцит кадрів та зростання заробітної плати в галузі, послаблення національної валюти — ці фактори в 2024 році продовжували підштовхувати ціни на українській первинці вгору.
Рекордсменами зростання середньої вартості квадрату, що будується, стали:
- Кропивницький, в якому метр новобудов за рік додав рекордні +33% в гривні;
- Рівне, де середня вартість квадрату від забудовника здорожчала на 24%;
- Івано-Франківськ, Чернівці та Вінниця, в яких «квадрат» подорожчав на 21%.
При цьому найдорожчими в Україні по середній вартості квадратного метра все ще залишаються новобудови Львова, які за рік додали +14%.
Кількість ЖК
Про зростаючу активність первинки свідчить і динаміка кількості ЖК в продажу. Відрадно, що зростання числа активних новобудов спостерігається не тільки в більш-менш безпечних західних областях України, а й на сході країни. Зокрема, у прифронтовому Запоріжжі працюють відділи продажів у 11 ЖК (приріст за рік на 10%).
Збільшилась кількість новобудов у Дніпрі — тут зводять житло у 54 ЖК (приріст за рік 2%). Проте дещо знизилась активність девелоперів у Харкові (-9% за рік), в Миколаєві (-6% за рік), Одесі (-7%) та ін. В столиці за рік кількість працюючих відділів продаж новобудов збільшилась на 1% — до 177 активних проєктів. А ось Львів, Ужгород та Івано-Франківськ за рік продемонстрували збільшення кількості ЖК в продажу на 6−8%.
Обсяги введення нового житла в експлуатацію
У році, що минає, обсяги введення нового житла в експлуатацію збільшилися майже у всіх обласних центрах України. У відсотковому вираженні найбільший приріст зданих квартир показали Житомир та Чернігів — 329% та 316% відповідно (період 1, 2 та 3 квартал 2024 року + 4 квартал 2023 року до 1, 2 та 3 квартал 2023 року + 4 квартал 2022 року). В столиці за цей період кількість зданих нових квартир збільшилась не настільки вражаюче: приріст становить +13%.
Тим не менше, саме столиця є лідером по будівництву нового житла, адже в Києві за 12 місяців (1−3 квартали 2024 + 4 квартал 2023) ввели в експлуатацію 10,7 тис. нових квартир. На другому місці за цим показником — Київська область, де було збудовано майже 8,6 тис. нових квартир. А третє місце посів Львів з 5,4 тис. введених квартир.
Найнижчі ціни на квартири
Якщо говорити про ціни на первинці в розрізі мінімальної вартості цілої квартири (середнє від мінімальної вартості кв. м у забудовника помножене на мінімальну площу майбутньої квартири), то найдешевше майнові права на майбутню квартиру обійдуться в Сумах — 1,08 млн грн.
В столиці мінімальна вартість майбутньої квартири на первинці обійдеться майже в 2,5 рази дорожче, ніж в Сумах — 2,97 млн грн.
Від мінімальної вартості майбутньої квартири залежить ще один показник доступності первинки — середня сума першого внеску пільгової іпотеки єОселя. Адже за умовами програми, наймасовішу частку пільгових кредитів можна взяти на житло, яке або ще будується (акредитоване в програмі та майже збудоване, тобто його введення в експлуатацію очікується протягом найближчих місяців-року), або збудоване не раніше 3 років тому. І значна частина таких квартир — це пропозиції саме від девелоперів.
Зокрема, в столиці мінімальний перший внесок на готову квартиру від забудовника становить 750 тис. грн при вартості цілої квартири 3,7 млн. грн. А на перший внесок по квартирі, яка майже збудована (введення в експлуатацію планується в найближчі декілька місяців), знадобиться 505 тис. грн — при її повній вартості 2,5 млн. грн.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною