Підприємці назвали основні проблеми ведення бізнесу під час війни (інфографіка)
У лютому 2023 року перше місце в рейтингу перешкод для опитаного бізнесу поділили проблеми перебоїв з електро-, водо-та теплопостачанням та зростання цін на сировину та матеріали. На кожну з цих проблем вказали по 68% опитаних підприємств.
Про це свідчить опитування керівників підприємств «Український бізнес під час війни» Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
Проте зазначається, що вплив перебоїв з електро-, водо- та теплопостачанням зменшився порівняно з попередніми місяцями, а ось важливість проблеми зростання цін залишилася на стабільно високому рівні:
- зокрема, з листопада 2022 року до січня 2023 року на перебої з електроенергією та іншими комунікаціями вказували 78-80% опитаних підприємств. Це був період, коли енергетична інфраструктура України зазнавала значних пошкоджень через масовані ракетні атаки росії;
- водночас відсоток підприємств, які говорили про зростання цін за цей же період, знаходився на рівні 68-71%, що не змінилося і в лютому 2023 року.
Складнощі з перевезенням сировини або товарів територією України стали ще більш актуальною проблемою для опитаного бізнесу. Вона вийшла на третє місце в рейтингу перешкод для бізнесу. У лютому на цю проблему поскаржилися більше половини опитаних підприємств, тоді як у січні відповідна частка опитаних складала 39%.
Четверте місце в рейтингу перешкод зайняла проблема безпеки праці. 40% підприємств у лютому сказали, що працювати небезпечно.
Розірвання ланцюжків постачання замикає п’ятірку основних проблем для опитаного бізнесу в лютому 2023 року. Протягом двох попередніх місяців — грудня 2022 року та січня 2023 року — частка бізнесу, який вказує на цю проблему, складала 35-37%. Вона залишилася на такому ж рівні і в лютому (37%).
Значення проблеми зменшення попиту на продукцію або послуги зростало невеликими темпами протягом останніх чотирьох місяців. У лютому 2023 року на цю проблему вказали 35% підприємств, через що вона зайняла шосте місце в рейтингу перешкод.
Серед інших проблем, які найчастіше називає бізнес, були такі:
- брак робочої сили внаслідок призову або виїзду співробітників у лютому (26% опитаних);
- 16% підприємств сказали, що зіштовхувались із браком обігових коштів,
- а 14% — із проблемою державного регулювання курсу валют.
На решту проблем — брак палива, пошкодження майна або товару внаслідок бойових дій, корупцію та блокування податкових накладних — вказали до 12% підприємств. Ще 3% респондентів додали власні варіанти перешкод, серед яких згадують про брак сировини, окуповані заводи й зупинки роботи через повітряні тривоги. Крім цього, 2% підприємств, опитаних у лютому 2023 року, сказали, що не зіштовхнулися з жодними проблемами.
За матеріалами: Finance.ua
Поділитися новиною