Олена Серкіз: як розблокувати податкові накладні за допомогою електронних документів? — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Олена Серкіз: як розблокувати податкові накладні за допомогою електронних документів?

Особисті фінанси
471
Олена Серкіз: як розблокувати податкові накладні за допомогою електронних документів?
Олена Серкіз: як розблокувати податкові накладні за допомогою електронних документів?
Податкові накладні формують на всі операції з постачання товарів та послуг, окрім операцій які не є об'єктом оподаткування ПДВ (податку на додану вартість) відповідно до норм Податкового кодексу України. Ці документи реєструють платники ПДВв ЄРПН (єдиному реєстрі податкових накладних). До того ж подавати такі накладні тепер зручно — відповідно до вимог Кабміну, податкові накладні складаються та реєструються виключно в електронному вигляді.
Та досить часто вас може очікувати неприємний сюрприз — податкову накладну можуть заблокувати. Про те, як цьому запобігти, що робити у випадку, коли податкова накладна все ж заблокована, і як електронний документообіг (ЕДО) допомагає у розв’язанні цієї проблеми, розповім в авторській колонці для Finance.ua.
Чому податкову накладну можуть заблокувати?
Податкова накладна може бути заблокована, якщо одночасно не відповідає ознакам безумовної реєстрації; платник податку відповідає хоча б одному критерію ризиковості або операція має хоча б один критерій ризиковості.
До основних критеріїв ризиковості платників податків відносять такі:
● реєстрація платника ПДВ на підставі недійсних чи підроблених документів;
● реєстрація з подальшою передачею у володіння чи управління вигаданим, померлим, безвісти зниклим особам;
● реєстрація платника ПДВ та ведення фінансово-господарської діяльності без відома і згоди його засновників та керівників;
● платник ПДВ — юридична особа немає відкритих рахунків у банках, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (за винятком бюджетних установ);
● платник ПДВ не подав контрольному органу податкової звітності з податку на додану вартість за два місяці;
● платник ПДВ, що є платником податку на прибуток підприємств, не подав контрольному органу фінансової звітності за останній звітний період;
● контрольні органи отримали інформацію, яка визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в податковій накладній.
До основних критеріїв ризиковості господарських операцій відносяться:
● операції, в яких обсяг постачання товару/послуги дорівнює або більше за величину залишку такого товару/послуги;
● відсутність ліцензій які засвідчують право платника податку на виробництво, експорт/імпорт або оптову торгівлю підакцизними товарами;
● подання для реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення податкових зобов’язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником на неплатника ПДВ, у строк, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної;
● складання розрахунку коригування постачальником до податкової накладної, що складена на платника ПДВ, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги.
Як цьому запобігти?
Для того, щоб таких ситуацій не траплялося слід вчасно та прозоро сплачувати податки, адже величезний вплив на процес реєстрації податкової накладної має позитивна податкова історія платника.
До того ж ознакою безумовної реєстрації ПН є наявність поданої платником ПДВ до контрольного органу таблиці даних платника з кодами товарів/послуг, що постачаються та/або отримуються таким платником податку.
Як ЕДО розв’язує проблему блокування податкових накладних?
Оскільки паперова форма документів не передбачена для подачі чи при розблокуванні ПН/РК, документи подаються у двох варіантах на вибір платника: завірені належним чином скани (вимоги ДПС: формати jpg та pdf, при цьому розмір файлу не повинен перевищувати 2 МБ) або документи в електронному вигляді підписані КЕП чи ЕЦП.
Застосування електронних документів, в цьому випадку зменшує в рази витрати часу на пошук, сканування, завірення та відряджання документів. Крім того, обов’язковим реквізитом електронного документа є електронний підпис. Накладення електронного підпису надає будь-якому електронному документу статус оригіналу та наділяє його повною юридичною силою.
То ж використання електронного документообігу при формуванні та розблокуванні податкових накладних має суттєві переваги. При електронному документообігу: 1. Оперативний доступ до документів, швидкість редагування документів. 2. Ефективне управління рухом документів. 3. Всі структури компанії можуть працювати в єдиному інформаційному просторі - це дозволяє прискорити узгодження документів і прийняття рішень.
4. Зниження фінансових витрат на документообіг і діловодство.
5. Безпека і збереження документів — шифрування даних дозволяє запобігти спробі несанкціонованого використання інформації.
Якщо податкові накладні вже заблоковані, які кроки потрібно зробити для розблокування?
1). Платник податку подає до Державної податкової служби повідомлення про подання пояснень та копії документів. Вони повинні бути належним чином завірені або надані в електронному вигляді з усіма відповідними файлами даних.
2). До повідомлення прикріплюються пояснення та копії документів, що можуть підтвердити реальність здійснення операцій, що відображені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.
3). Після відправлення повідомлення, протягом 5 робочих днів Комісія регіонального рівня ДПС повинна направити рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
4). У разі отримання відмови у реєстрації, до Комісії центрального рівня ДПС, протягом 10 робочих днів, платник ПДВ має право направити скаргу на рішення Комісії регіонального рівня
5). Протягом 10 календарних днів Комісія центрального рівня ДПС надсилає платнику податків рішення про задоволення чи незадоволення скарги. У разі незадоволення скарги та рішення про відмову у реєстрації, платник податків може оскаржити його в суді.
Олена Серкіз, Chief Accounting Partner Vchasno
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас