27
Kommerzbank: Тигипко або Дубина — ймовірні наступники Кучми
Звіт "Комерцбанку" вказує на те, що парламентські вибори 31 березня матимуть наслідки, котрі сягатимуть далі власне створення нової Верховної Ради, нового уряду та призначення нового прем'єра. Як повідомляє українська служба Бі-Бі-Сі, автори звіту висловлюють припущення, що новий уряд становитиме коаліцію між правоцентристськими силами, що підтримують президента Кучму, та комуністичною партією.
Перший варіант подій, який розглядає "Комерцбанк" — такий, за якого колишній прем'єр Віктор Ющенко повернеться до влади, скориставшись з потужної підтримки, яку він зараз має. Другий варіант — такий, за якого прем'єр-міністром стане представник пропрезидентських сил за підтримки комуністів (наприклад, перший віце-прем'єр Дубина чи колишній міністр економіки Тигипко).
"Комерцбанк" очікує, що Верховна Рада залишатиметься фрагментованою. Необхідний мінімум у 4 % напевно наберуть 5–6 партій, хоча очевидними фаворитами є блок Ющенка "Наша Україна" та Комуністична партія.
"Комерцбанк" проводить паралель між виборами в Україні 2002 року та 1999 року в Росії й пише у звіті, що вибір паном Кучмою наступного прем'єр-міністра буде зумовлений тими самими міркуваннями, які мав президент Єльцин, коли призначав Володимира Путіна прем'єр-міністром: чи зможе ця людина, ставши наступним президентом, забезпечити імунітет від покарання президентові попередньому?
"Комерцбанк" підкреслює, що саме міркування про особисту безпеку та безпеку його родини стануть ключовими для президента Кучми і домінуватимуть у його політичному курсі. Так само, як і в Росії, пише "Комерцбанк", український президент номінує прем'єр-міністра й потребує для затвердження абсолютної більшості у парламенті.
Проте, на відміну від Росії, президент Кучма не має права розпустити парламент у разі, коли той проголосує за вотум недовіри до уряду. Навпаки, він має послати у відставку уряд. Саме це і є головною причиною того, що президентові Кучмі необхідно забезпечити функціональну парламентську більшість, яка б підтримала підходящого наступника на посаді глави держави.
Говорячи про два основні сценарії, за якими, як передбачає «Комерцбанк», можуть розвиватись події в Україні, автори звіту пишуть, що повернення до влади колишнього прем'єр-міністра може розглядатись як позитивне з точки зору західних інвесторів. Експерти "Комерцбанку" пишуть, що підтримка Міжнародного валютного фонду, яка була поновлена під час прем'єрства Віктора Ющенка, його сильні особисті зв'язки з Заходом та його зусилля обмежити вплив олігархів на економіку західні бізнесові кола розглядають як позитивні риси його «послужного списку».
Щодо другого варіанту розвитку подій — коли до влади прийде альянс правоцентристів, які підтримують Кучму, та комуністів — "Комерцбанк" розглядає як потенційних кандидатів на пост голови нового уряду — а в майбутньому, можливо, і президента — Олега Дубину або Сергія Тигипка. Водночас, експерти наголошують, що важко давати якісь точні прогнози стосовно того, хто саме з двох політиків має кращі шанси на прем’єрство. Вони лише зазначають, що обидва мають гарні стосунки з Росією — і це, на думку "Комерцбанку", вплине на хід приватизації та на структурну реформу економіки.
У цілому в своєму звіті експерти "Комерцбанку" доходять висновку, що вибори 31 березня створять передумови для вибору наступника для президента Кучми, коли у жовтні 2004 року термін його президентства закінчиться. Про конкретні результати, на думку фахівців, говорити важко, беручи до уваги складність виборчого законодавства України; з точністю можна говорити лише про те, що наступний парламент буде не менш фрагментованим від теперішнього.
За матеріалами:
Поділитися новиною