Українські банкіри вчаться на російському досвіді — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Українські банкіри вчаться на російському досвіді

Кредит&Депозит
1100
Банківський сектор Російської Федерації долає кризу ліквідності. Один з найбільших тамтешніх банків — Альфа-банк, що став «жертвою» панічних настроїв, відбив атаку вкладників, утративши на сьогодні до $100 млн депозитів. Утім, Міжнародна агенція Fitch підтвердила рейтинг Альфа-банку на рівні «В+», спростувавши чутки про фінансову неспроможність банку (до цього міжнародна агенція Moody’s попередила про зниження рейтингів по валютних запозиченнях 20 російських банків). Про відсутність проблем у Росбанку та МДМ-банку заявив голова Центробанку РФ Сергій Ігнатьєв. А «одужання» Гута-банку, який відмовлявся платити по вкладах, пов’язують з його продажем державному Внешторгбанку: ЦБ РФ уже висловив готовність надати Внешторгбанку кредит на купівлю Гути. Зниження резервних вимог до банків і додаткові держгарантії вкладникам остаточно нейтралізують наслідки кризи.
«Проблеми російських банків тимчасові, локальні і не загрожують макроекономічною кризою», — запевнив заступник голови Нацбанку України Арсеній Яценюк. За його словами, українська банківська система є стабільною, а її незалежність виключає негативний вплив російської кризи.
Епідемія недовіри
Кошмар у вигляді натовпів стурбованих вкладників, які штурмують відділення російських банків і банкомати, став реальністю в Росії не без адміністративного втручання. Крах кількох дрібних банків, припинення платежів системоутворюючим Гута-банком та доведення ЮКОСу до дефолту були «підігріті» необережними заявами чиновників Центробанку про «чорний список» банків, які порушують законодавство по боротьбі з відмиванням грошей. У результаті — банківська система РФ, за оцінками експертів, втратила близько $2 млрд депозитів. Відповідальність за те, що сталося, російські банкіри дружно покладають на Центробанк, який уперто не помічав тривожних симптомів. А голова ради директорів Альфа-банку Михайло Фрідман звинуватив ще й журналістів, «які погіршили ситуацію своїми безвідповідальними словами і вчинками».
Кореспондент «Контрактів», що побувала на початку липня в Москві, застала черги перед відділеннями Альфа-банку, БІН-банку, УралСибу, Траст-банку та Гута-банку. На запитання «За чим черга?» отримувала практично одну й ту саму відповідь: «За нашими кровними — 1998 рік цього разу не пройде»...
Посилаючись на світовий досвід фінансових криз, спровокованих чутками, заступник голови НБУ Арсеній Яценюк закликав не нагнітати ситуацію в Україні.
Вітчизняні банкіри, своєю чергою, сподіваються, що російська криза послужить уроком як для комерційних банків, так і для НБУ. «Криза російської банківської системи засвідчила, що навіть в умовах бурхливого зростання економіки можливі проблеми, пов’язані зі втратою ліквідності. Слід обережніше підходити до розривів ліквідності і мати наперед заготовлені антикризові плани. Однак системним «антикризовим менеджером» повинен бути Нацбанк. Щоб уникнути структурної кризи, треба оперативно надавати стабілізаційні кредити», — зазначив «Контрактам» Дмитро Федотов, начальник казначейського департаменту УкрСиббанку.
Утім, негаразди в кількох російських банків навряд чи свідчать про глибоку системну кризу в РФ. «Високі ціни на нафту і питома вага енергоносіїв у структурі ВВП Росії пом’якшать негативні наслідки. Країна й надалі демонструє вражаючу динаміку приросту промислового виробництва. Більш як два місяці криза не триватиме», — передбачає Андрій Оністрат, управляючий Київською обласною дирекцією Укрсоцбанку.
«У Багдаді все спокійно»
Оцінюючи імовірність екстраполяції російських подій на Україну, вітчизняні банкіри не без задоволення наголошують на своїй незалежності. «Проблеми можуть виникнути лише в тих, хто, женучись за дедалі дорожчим рублем, розмістив вільні кошти в російських банках», — зазначив Яценюк. А Дмитро Федотов звернув увагу на те, що для більшості вітчизняних банків кліринговими контрагентами є великі російські держбанки, у яких не буває проблем з ліквідністю. Андрій Оністрат упевнений, що відчути на собі наслідки кризи можуть тільки ті українські банки, у структурі пасивів яких переважають роздрібні депозити. «Зниження довіри серед населення до вітчизняної банківської системи може спричинити ситуацію, коли люди почнуть відкликати свої вклади. Хоча малоймовірно, що цей процес набуде масового характеру», — наголосив представник Укрсоцбанку.
Попередити хвилювання українських вкладників поквапилась і українська «дочка» Альфи. «У банківській системі України немає підвищеного попиту клієнтів на дострокове погашення депозитних угод. Альфа-банк (Україна) працює у звичайному режимі, виконуючи операції з кредитування відповідно до поточних запитів клієнтів», — повідомили в прес-службі українського банку. Зазначивши при цьому, що всі платежі (зокрема й через кореспондентську мережу) Альфа-банку виконуються в повному обсязі, а готівки в банкоматах і касах достатньо для роботи з фізособами.
Утім, експерти зазначають, що задля уникнення проблем деякі вітчизняні банки все ж перевели платежі між українськими і російськими компаніями на держбанки Росії.
Гарячі дні нерухомості
А ось «перегрітий» сектор нерухомості російська паніка навряд чи омине стороною. Відтік депозитів і зниження темпів зростання цін на житло вже змусили російські банки підвищити ставки іпотечного кредитування в півтора раза. За даними російських ріелторів, ціни московських забудовників знизилися на 15-20%. «Справжнім наслідком дестабілізації банківської системи Росії стане криза ліквідності нерухомості. Неминучий відтік інвестицій з цього сектору ринку здатний спричинити серйозне зниження цін на нерухомість, що зробить його малопривабливим для потенційних інвесторів», — переконаний Андрій Оністрат. Він також зауважив, що криза ліквідності нерухомості може проявитись і в Україні. Причому ця гіпотетична криза стане віддзеркаленням російської (плюс терміни, мінус масштаби того, що відбувається). «В Україні криза виникне у вересні, і її розмах буде набагато меншим, ніж у Росії. А якщо російська фінансова криза буде нетривалою, то ми її зовсім не відчуємо», — передбачив Оністрат.
Голова правління Укрсоцбанку Борис Тимонькін зазначив з цього приводу, що в Україні «перегрітий» лише сектор елітного житла, де пропозиція перевищує попит, а більшість квартир купуються з метою перепродажу. Ціни на ринку масового житла, на думку Тимонькіна, мають значний потенціал для подальшого зростання.
За матеріалами:
Контракти
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас