Податковий борг. Процедура стягнення та чим загрожує несплата податків в Україні — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Податковий борг. Процедура стягнення та чим загрожує несплата податків в Україні

Казна та Політика
1251
Податковий борг виникає як наслідок несвоєчасного перерахування до бюджету суми узгодженого зобов’язання та в деяких випадках може призвести до арешту майна боржника, пише НВ.
Несвоєчасна сплата податкових зобов’язань може мати наступні наслідки:
  • опис майна в податкову заставу;
  • стягнення коштів боржника;
  • продаж майна боржника;
  • стягнення дебіторської заборгованості;
  • арешт майна боржника;
  • втрата статусу спрощенця (для ФОП на єдиному податку).
Процедура стягнення податкового боргу є поетапною, а саме:
  • надсилання податкової вимоги (якщо загальна сума податкового боргу перевищує 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
  • виникнення права податкової застави (якщо загальна сума податкового боргу перевищує 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
  • опис майна в податкову заставу (право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) та балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу);
  • стягнення (не раніше, ніж через 30 календарних днів від дати надсилання (вручення) платнику податкової вимоги).
Податковий борг юридичної особи стягується контролюючим органом коштом рахунків чи готівки. Якщо їх виявиться недостатньо для погашення податкового боргу, то стягуватиметься майно, що перебуває в податковій заставі, та дебіторська заборгованість. Дані процедури проводяться за рішенням суду.
Якщо податковий борг виник через несплату платником понад 90 календарних днів самостійно задекларованих грошових зобов’язань, сума яких перевищує 5 млн грн, та за умови відсутності зобов’язання держави повернути такому платнику помилково або надміру сплачені кошти, рішення суду щодо стягнення коштів боржника не потрібне.
Здійснення такого стягнення регламентується рішенням керівника контролюючого органу.
Згідно з ПКУ, контролюючий орган має право звернутися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності платника, які знаходяться у банку, при балансовій вартості майна (джерела погашення податкового боргу) платника податків меншою за суму податкового боргу.
Якщо податковий борг має фізична особа — підприємець або громадянин, стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону.
Слід зазначити, що під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна виконавцем виноситься постанова про арешт майна (коштів) боржника. Арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.
Відповідальність щодо несвоєчасної або неналежної сплати податків передбачає застосування фінансових штрафних санкцій.

Які податки мають платити українці з 2022 року

За матеріалами:
НВ
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас