Світлана Якимова: нерухомість Харкова у парадоксальному 2021 році. Що буде далі — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Світлана Якимова: нерухомість Харкова у парадоксальному 2021 році. Що буде далі

Нерухомість
2025
Минулий рік здивував експертів ринку нерухомості, насамперед своєю парадоксальністю. Всупереч COVID-кризі і загальному економічному спаду ціни житла демонстрували справжню впертість і підвищувалися.
Безумовно, деякі сезонні коливання були присутні, але на загальну картину не впливали. І, що зовсім вже дивно, до початку 2022 року на харківському ринку житла чітко позначилася тенденція до гострого дефіциту об’єктів.
Як відзначають експерти, якусь одну ключову причину такої поведінки попиту і цін виділити не можна. Натомість наявний комплекс факторів, які спільно і підштовхнули вартість житла до зростання. Один з найбільш значущих – зростання населення Харкова за рахунок внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
За даними Міністерства соціальної політики України, на липень минулого року в країні було зареєстровано майже півтора мільйона вимушених переселенців. З них близько 140 тисяч — у харківському регіоні. Так, це досить вузький сегмент. Однак ступінь актуальності в пошуку житла цих людей вкрай висока.
І якщо в перші роки конфлікту вони, образно висловлюючись, «освоювали» переважно ринок оренди, то протягом 2020−2021-го грунтовно перевели увагу на купівлю житла.
Причому далеко не останню роль в цьому зіграли державні програми, спрямовані на підтримку переселенців.
Також важливо враховувати, що частини підприємців Донбасу вдалося перенести в Харківський регіон бізнес і розвивати його у нас. Це ще більш вузька категорія покупців, але вона, по-перше, також має високий ступінь мотивації до пошуку житла, а по-друге, має більше можливостей. Отже, теж впливає на загальний рівень ринкового попиту.
Другим за значимістю фактором, що стимулював попит і ціни, на думку експерта, є вплив COVID-кризи на малий і середній бізнес.
В наслідок пандемії у багатьох підприємців порушилися виробничі цикли і логістичні ланцюжки. На піку перших локдаунів і карантинів люди були змушені згортати бізнеси, закриватися, при цьому по максимуму конвертуючи активи в гроші. Тобто на руках виявився відчутний фінансовий ресурс, який треба захищати і вкладати. А в Україні інвестиції в нерухомість вже багато років залишаються одними з найбільш вигідних, надійних і прогнозованих.
Колишні підприємці стали направляти свої заощадження на ринок, в результаті чого підвищувався попит, а за ним і ціни житла. Причому левова частка таких інвестицій припала на первинний ринок.
Можу сказати, що в Харкові при відкритті продажів квартири в деяких новобудовах вже на етапі «котловану» продавалися буквально протягом 3−4 днів.
Ця група покупців в більшості своїй купує житло, так би мовити, для стабілізації коштів. Тобто, як правило, не продає і не планує продавати нерухомість після введення будинку в експлуатацію, як роблять інвестори в класичному розумінні цього терміна.
Отже, таке житло на ринок не виходить. А це також надає додатковий вплив на підвищення дефіциту квартир і, відповідно, зростання попиту і цін.
Третім фактором є високий темп інфляції в Україні. За даними Держкомстату України, за 2021 рік індекс інфляції склав 110%. Загальна динаміка зростання цін товарів, послуг вельми наочна, і ринок нерухомості, не виняток.
Єдине, мабуть, що відрізняє його від інших сегментів економіки — це інертність. Тобто цінам житла завжди потрібен якийсь час, щоб «підтягнутися» під загальний рівень подорожчання. Зазвичай, протягом місяця-двох продавці вирівнюють цей розрив.
Так, за 12 місяців минулого року середня ціна, за якою об’єкти заявлялися в продаж, зросла з 816 до 966 доларів за метр, тобто майже на 16%.
Зростання середньої вартості реального продажу — ціни, на якій зійшлися покупець і продавець — склало майже на 10,5%: з 730 до 816 доларів за квадратний метр.
Світлана Якимова: нерухомість Харкова у парадоксальному 2021 році. Що буде далі
Підвищення попиту і цін також простимулювали державні кредитні та іпотечні програми.
Важливо розуміти, що навіть в таких непростих економічних умовах, в яких сьогодні перебуває Україна, підприємці шукають шляхи для розвитку, в тому числі розглядають варіант кредитування бізнесу.
Наприклад, досить активно працює державна програма «5−7-9». По ній тільки на початку року було видано 564 кредити на загальну суму 1,89 млрд грн. Всього ж за час існування програми видано кредитів на суму 81,35 млрд грн.
Також працює програма «Доступна іпотека 7%». І що принципово важливо: за умовами цих програм, підприємці на період карантину користуються ставкою 0% річних, тобто фактично не платять за використання позикових коштів. І тільки через 90 днів після офіційного закінчення карантину будуть зобов’язані погашати відсотки.
Світлана Якимова: нерухомість Харкова у парадоксальному 2021 році. Що буде далі
Причому отримати кредит досить просто. Підприємець повинен обрати один з банків, що беруть участь в програмі, показати доходи, і банк розрахує, яку суму можна видати.
За даними Міністерства фінансів України, до початку поточного року за «доступною іпотекою 7%» підписано 1470 кредитних договорів на загальну суму 1,265 мільярда гривень. З них на первинному ринку — 22,01%, на вторинному відповідно 77,99%.
При цьому Харківський регіон входить до п’ятірки найбільших в Україні за кількістю поданих на купівлю нерухомості заявок. Більш того: умови програми поступово вдосконалюються. Так, в числі останніх змін — скасування вікових обмежень до нерухомого майна (крім об’єктів нерухомості в обласних центрах з кількістю населення понад 1 млн, які повинні бути прийняті в експлуатацію або реконструйовані не раніше десяти років) і збільшення ліміту можливого перевищення площі предмета іпотеки з 20% – до 40% від нормативної площі, що сплачується позичальником самостійно.
Для порівняння залишається додати, що, якби кредит безпосередньо давав банк, це було б приблизно 13% річних з початковим внеском 25% від суми кредиту.
Говорячи про те, як буде розвиватися ситуація на ринку житла, хочу підкреслити, що на сьогодні вирішальним фактором впливу є політична картина в Україні.
У найближчі пару місяців більш ніж половина учасників ринку будуть схильні займати вичікувальну позицію.
Разом з тим залишиться досить велика частка тих продавців і покупців, у яких у зв’язку з особистими життєвими обставинами або інвестиційними інтересами запит на здійснення угоди дуже високий. І ці люди будуть підтримувати ринок.
Світлана Якимова, керівник компанії «ХАН (Харківське агентство нерухомості)»
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас