Як поділити спадок без заповіту — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Як поділити спадок без заповіту

Особисті фінанси
33892
Заповіт значно спрощує процес розділу будь-якого майна між спадкоємцями, однак померла особа не завжди встигає за життя оформити цей документ. Як у такому випадку розділити нерухомість та іншу спадщину без заповіту?
Як пише Сьогодні, основні правила, як ділити спадщину між спадкоємцями першої черги, викладено в статті 1261 ЦК України.
Ця черга спадкоємців діє і в питаннях розділу нерухомості: спочатку право на володіння активами мають діти померлого, його друга половина, а також мати та батько.
Читайте також: Як отримати спадщину
Особливість законодавчих норм, як ділиться спадщина між дітьми, полягає в тому, що однакові права мають як усиновлені спадкоємці, так і діти, вагітність якими настала за життя спадкодавця, але народилися вони після його смерті.
Для поділу спадщини після смерті чоловіка між дружиною і дітьми діє таке основне правило: це мають бути рівні частини для родичів першої категорії.
“Якщо чада не досягли повноліття, у них немає можливості на вказаний момент стати правонаступником, тоді оформленням документів займається їхній представник, визначений законом, – другий із батьків або опікун”, – зазначив адвокат.
Подружжя та діти від попереднього шлюбу. У такому випадку спадкоємці мають унаслідувати активи в однакових частинах, але це актуально лише в разі, якщо потенційних спадкоємців не всиновила інша людина, а з дружиною (чоловіком) відносини були оформлені офіційно.
Діти від першого і другого шлюбу. Вони належать до першої черговості спадкування, що визначає рівноцінні права на майно. Але якщо діти повнолітні, а батько був непрацездатним, питання, як ділити спадщину між дітьми від різних шлюбів, може бути врегульовано в суді.
Діти і онуки. Експерт наголошує, що онуки належать вже до другої черги спадкування. Тому те, як ділиться спадщина між дітьми та внуками згідно із законодавством, буде вирішено на користь дітей, але вони можуть проявити ініціативу, щоб онуки отримали певні активи їх спадщини.
Важливим аспектом є те, що при розірванні шлюбу колишня друга половина втрачає право успадкування, як і при визнанні шлюбу недійсним. Але це не стосується дітей, як рідних, так і усиновлених: спадок дістається їм порівну.
Що таке фактичне прийняття права спадщини? Дана норма суттєво змінює правила, як ділити спадщину, якщо немає заповіту.
Наприклад, цивільна дружина, яка не менше п’яти років вела загальний побут зі спадкодавцем, і при цьому не відмовилася від спадщини, може також бути спадкоємицею.
Однак поділ спадку без заповіту може ускладнити факт спільного права майнової власності померлого з одним зі спадкоємців.
Тобто, якщо є інші претенденти на рухомий або нерухомий актив спадщини, що неможливо розділити, співвласнику доведеться виплатити їм грошові компенсації, або ж провести продаж майна, при нестачі фінансів для виплати іншим спадкоємцям.
Якщо обом дітям у спадок дісталась квартира, один зі спадкоємців має заплатити другому гроші за його частку цього майна або продати нерухомість і поділити кошти порівну.

Довідка Finance.ua:

  • спадщина, яку спадкоємець приймає на себе – це не лише права, але й обов’язки спадкодавця. Розписки, штрафи, судові рішення та інші зобов’язання, якщо такі є, теж «йдуть у комплекті» разом зі спадком. Як не платити за чужими боргами, коли кредит дістався у спадок – читайте за посиланням;
За матеріалами:
Сьогодні
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас