0 800 307 555
0 800 307 555

Сергій Власко: що можна зробити з вашими даними. Та чому варто захищати гаджет від зламу


Сергій Власко: що можна зробити з вашими даними. Та чому варто захищати гаджет від зламу

З кожним роком кількість злочинів у віртуальному просторі зростає. Хакери вдосконалюють свої схеми, винаходять нові, з метою заволодіти персональними даними користувачів мережі.

«Працюють» вони як поодиноко, так і утворюючи цілі хакерські угруповання міжнародного рівня. За інформацією кіберполіції, лише в цьому році, спільно з іноземними правоохоронцями, було проведено п’ять міжнародних операцій з викриття таких угруповань.

Крім цього, викрито понад 5 тисяч Інтернет-зловмисників. А загальна кількість людей, що звернулись за допомогою до підрозділів кіберполіції, сягає 48 тисяч.

Поговоримо, як захистити девайси від кібератак, розпізнати злам та навіщо навчати дітей кібергігієні змалку.

В чому ж цінність викрадених даних з ваших девайсів, та що хакери з ними роблять?

Основною метою будь-якого кіберзловмисника є заробіток, який реалізується через різні механізми. Так, найпопулярнішим видом атак є Ransoware (вірус-вимагач) — вид шкідливих програм. За принципом впливу цей вірус можна поділити за наступними видами: шифрування файлів у системі; перешкоджання роботі з ПК; перешкоджання роботі із браузерами.

Після блокування інформації в такий спосіб, зловмисники вимагають викуп за розблокування даних.

Крім цього, хакери за допомогою шкідливого програмного забезпечення отримують логін та пароль для входу до вашого онлайн-банкінгу, для подальшого заволодіння коштами.

Інший вид наживи — отримання доступу до ваших соціальних мереж, месенджерів, фото, інформації з електронної пошти та в подальшому використання вилученої інформацію як шантаж, для отримання грошової винагороди.

Також, хакери, використовуючи ваші персональні дані, створюють величезні бази користувачів та продають їх компаніям для використання у digital-маркетингу тощо.

Так, нещодавно в Аргентині хакер зламав Національний реєстр громадян та виклав в мережу дані 45 мільйонів осіб. У відкритому доступі виявилися номер паспорта, дата видачі та закінчення його терміну дії, код Trámite (унікальний ідентифікатор для доступу до держпослуг), ідентифікаційне фото, повне ім’я, стать, домашня адреса і код соціального страхування.

А в Україні хакери зламали українську мережу аптек. Була заблокована роботу сайту, зламана система інформаційного захисту компанії та відключений Інтернет по всій мережі. За відновлення роботи кіберзловмисники вимагали грошову винагороду.

Основні ознаки злому і що робити

Зрозуміти, що вас зламали, не так складно. Гаджети починають поводити себе «неприродно» та видавати незапитувані команди та інформацію, наприклад:

 • телефон починає швидко розряджатися, перегріватися або, навіть, сам перезавантажується;
 • ви не можете вимкнути телефон, або навпаки він сам починає працювати;
 • під час розмови можуть з’являтися сторонні звуки;
 • в журналі викликів є невідомі номери;
 • перестають працювати онлайн-паролі;
 • в соцмережах ваші підписники починають отримувати повідомлення, яких ви не надсилали;
 • з’являються незрозумілі розширення в браузері;
 • довільне встановлення на комп’ютері програмного забезпечення;
 • деякі програми самовільно видаляються;
 • перебої в роботі миші.

Якщо ви помітили такі ознаки на вашому гаджеті, треба змінити пароль, або встановити, якщо його немає, перевірити доступ до пошти та соцмереж і також, за можливості, змінити паролі.

Вийти з ненадійних, незрозумілих програм та видалити їх. Встановити надійну антивірусну програму та перевірити гаджет на наявність вірусів, та, за потреби, звертатися до спеціаліста.

Якщо вам зламали аккаунт в соцмережі, треба звертатися до технічної підтримки, якщо телефон, компьютер, ноутбук — до спеціалістів сервісних центрів.

Як убезпечити свої персональні дані

Знання основних правил кібергігієни допоможуть захистити приватну та фінансову інформацію під час використання девайсів. До них відноситься:
— використання двофакторної автентифікації;
— оновлення програмного забезпечення на комп’ютерах;
— періодичне оновлення та використання складних паролів, бажано різних для кожної соцмережі;
— уникати входу до своїх акаунтів з чужих пристроїв;
— не використовувати загальнодоступний Wi-Fi для онлайн-банкінгу та фінансових операцій;
— завантаження офіційного додатку мобільного банкінгу, щоб уникнути використання фішингового;
— підключення послуги додаткового паролю для операцій з SIM-карткою, задля зниження ризику перевипуску вашої картки;
— не переходити за сумнівними гіперпосиланнями;
— використовувати лише перевірені ресурси для онлайн-шопінгу та надавати перевагу післяплаті.

Цей список не є вичерпним, проте дотримання цих простих правил дозволить значно убезпечити вас та вашу інформацію від викрадення.

Чому важливо навчити дітей, які активно користуються гаджетами?

На сьогоднішній день діти з малого віку є активними користувачами гаджетів. Тому змалку важливо навчати правильному їх використанню. Чому це важливо? — задля безпеки самих дітей.

Батькам варто розповісти дітям про персональні дані, і що їх треба тримати в секреті, не розповсюджувати в Інтернеті, адже інформація, яка потрапила в мережу, складно видаляється, або взагалі залишається там назавжди.

Особливо варто звернути увагу на можливі знайомства в соцмережах — за незнайомими однолітками та «друзями» можуть ховатися зловмисники, які психологічно впливаючи на дітей, втираються в довіру у власних інтересах.

Навчайте дітей такій же кібергігієні, якою користуєтесь самі: не переходити за сумнівними посиланнями, остерігатись шахраїв у мережі.

Також варто розповісти про небезпеку створення інтимних фото та пояснити чому не можна їх пересилати через месенджери, як і документи та приватну інформацію. А зовсім для малечі краще використовувати програму «батьківський контроль».

Бізнес VS кібербезпека

Варто зазначити, що кібергігієна стосується не лише приватних осіб, а й є вкрай важливою для бізнесу.

Все більше українських компаній приділяють увагу кібербезпеці, розуміючи, що це невід’ємна складова побудови успішного захищеного бізнесу сьогодні.

Тож, підсумовуючи, з ростом технологій та технічного прогресу, питання кібербезпеки стає невід’ємною складовою нашого життя. Злам девайсів та акаунтів, викрадення цифрової особистої та фінансової інформації, на жаль, все частіше стають нашими реаліями. Тому час бути обізнаними та вміти себе захищати в кіберпросторі.

Сергій Власко, CEO Radar Ukraine

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua