0 800 307 555
0 800 307 555

Алгоритм купівлі-продажу земельної ділянки сільгоспризначення


Алгоритм купівлі-продажу земельної ділянки сільгоспризначення

Як правильно укласти договір купівлі-продажу ділянки сільськогосподарського призначення? Finance.ua як портал, що дбає про ваші фінанси, дізнався у Мін’юсту алгоритм купівлі-продажу.

Читайте також: Земля в Україні: як її продавати та що для цього потрібно

Для продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення власнику слід підготувати документи, що підтверджують права, зобов’язання та обмеження стосовно використання с/г ділянки: підтвердження права власності на ділянку.

Потрібно отримати витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі ДPPП) або мати інший документ, який підтверджує право власності на ділянку (державний акт, свідоцтво про право власності).

Якщо у ДРРП право власності на ділянку не зареєстроване – його можна зареєструвати у центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) або у нотаріуса під час укладання договору купівлі-продажу ділянки.

Продаж с/г ділянки, якій не присвоєний кадастровий номер, неможливий.

Отримати витяг із державного земельного кадастру (далі — ДЗК) можна онлайн на сайті Держгеокадастру (e.land.gov.ua/services).

Формування ціни. Ціна продажу с/г ділянок, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), до 1 січня 2030 року не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку с/г ділянки можна отримати онлайн на сайті Держгеокадастру.

Для визначення ринкової вартості с/г ділянки необхідно замовити експертну грошову оцінку. Експертну грошову оцінку можна здійснити безкоштовно через сервіс автоматичної оцінки Фонду держмайна (evaluation.spfu.gov.ua) або замовити у професійного оцінювача.

Вимоги до покупця. Право продавати та купувати с/г ділянку мають:

  • до 2024 року тільки громадяни України, але не більше ніж 100 га в руки однієї особи;
  • з 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами – також юридичні особи, акціонерами / учасниками яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади, але не більше ніж 10 тис. га для однієї фізичної і юридичної особи.

Покупець с/г ділянки має документально підтвердити джерела походження коштів (інших активів), за які планує набути право власності на землю.

Укладання договору. Розрахунок за купівлю-продаж с/г ділянки може здійснюватися лише в безготівковій формі (на розрахунковий рахунок у банку).

При укладанні договору слід платити податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5% (0%, 18% залежно від обставин) від ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче експертної грошової оцінки ділянки.

Крім того, сплачується військовий збір у розмірі 1,5% (у разі сплати ПДФО) та державне мито у розмірі 1% від ціни договору.

За наявності необхідних документів та сплати податків, нотаріус посвідчує договір та проводить державну реєстрацію права власності на ділянку. Новому власнику безоплатно видається витяг із ДРП та відповідні зміни вносяться до ДЗК.

Довідка Finance.ua:

Продаж с/г ділянок заборонений:

  • іноземцям до рішення референдуму;
  • громадянам держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;
  • членам терористичних організацій;
  • якщо до покупця чи його родичів застосовано санкції у вигляді заборони на укладення правочинів з набуття у власність земельних ділянок.

Читайте важливі новини та поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua