0 800 307 555
0 800 307 555

Частина доходу, яку витрачають на купівлю мінімального продуктового набору в країнах Європи (інфографіка)


Частина доходу, яку витрачають на купівлю мінімального продуктового набору в країнах Європи (інфографіка)

На початку листопада поточного року американська компанія NetCredit провела дослідження цін на продукти на основі даних про їх вартість в супермаркетах світу.

Як відправна точка був узятий базовий набір продуктів харчування:

  • складається з пачки сухого сніданку, дюжини курячих яєць (12 шт.),
  • половини кілограма сиру, білого хліба і курячої грудки без кістки,
  • півтора літру питної води, літра олії,
  • літра коров’ячого молока, однієї рибної консерви (тунця),
  • а також кілограма бананів і такої ж кількості картоплі і помідорів.

Вартість цього мінімального продуктового кошика порівняли із середньою денною оплатою праці. А саме з тим, яка її частина буде йти на купівлю необхідних продуктів харчування. Хоча дослідження охопило 70 країн світу, “Коментарі” вирішили зупинитися тільки на країнах Європи.

Найменше працювати за їжу доведеться жителям Люксембургу, Нідерландів і Фінляндії, де вартість вищевказаного продуктового набору складе всього 15-16% від денного заробітку. Якщо оцінювати цю вартість в доларах США, то вона буде дорівнювати 35$, 25$ і 25$ відповідно.

Працівникам Великобританії, Ірландії та Норвегії доведеться віддати приблизно ⅕ частину денної зарплати, що в середньому складе близько 35$ за набір. Найдорожчими наборами в Європі можуть похвалитися Швейцарія та Ісландія. У цих країнах за мінімальний пакет продуктів доведеться заплатити 53$. Втім, з урахуванням високого рівня тамтешніх середніх зарплат, на їх купівлю піде не більше ніж чверть денного заробітку (у Швейцарії і того менше). Схожа ситуація спостерігається в Бельгії та Австрії. Щоправда, і вартість набору там на порядок нижча і не перевищує 39$. Трохи більше чверті денної оплати праці доведеться віддати за їжу робітникам Швеції (44$), Іспанії (27$) і Польщі (14$).

Щоб заробити на мінімальний продуктовий набір у Франції (де він обійдеться в 37$), Словенії (25$), Угорщині (17$) та Італії (36$), потрібно працювати приблизно третину робочого дня. В Естонії (28$) і Румунії (15$) за нього буде необхідно віддати 37% заробітку. А в Литві (28$), Греції (30$), Португалії (35$) і Росії (17$) їжа обійдеться від 44% до 50% денної оплати. Для купівлі набору хорватам і латвійцям доведеться працювати більше половини робочого дня. При цьому вартість продуктів становить 26$ і 31$ відповідно. Натомість молдаванам, незважаючи на найдешевший продуктовий набір в Європі, вартість якого становить всього 13 доларів, потрібно витратити 82% заробленого за день.

У найбільш скрутних умовах в Європі опинилися балканські держави і наша країна. Однак якщо Чорногорія ще не так далеко пішла від Молдови і набір там обійдеться в 85% від заробітку (25$), то в Сербії, Україні, Албанії, Боснії і Герцеговині денної зарплати для купівлі мінімального набору точно не вистачить. Так, в Сербії при його вартості в 24 долари віддати доведеться 107% від заробленого за день, в Україні (15$) — 116%, в Албанії (20$) — 124%. Справжнім європейським рекордсменом можна назвати Боснію і Герцеговину, де за набір вартістю в 31$ доведеться працювати півтора дня.

Втім, європейські розцінки не йдуть в жодне порівняння з африканськими або азіатськими. Найгірший показник у світі, за версією NetCredit, спостерігатиметься в Камбоджі, де за набір доведеться заплатити майже 50 доларів, або 942% від місцевої денної зарплати. На другому місці – Кенія. Продуктовий набір там коштує не дорожче, ніж в Греції, Ірландії або Бельгії, — 31$. Але щоб заробити ці гроші, доведеться працювати майже весь робочий тиждень.

Читайте важливі поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua