826
Потрібні три кроки: Вітренко назвав найімовірніший сценарій збереження транзиту газу через Україну
— Енергетика
Україна готова запропонувати найконкурентніші умови транзиту газу до Європи, які, зокрема, дозволять і Росії запустити Північний потік-2.
Про це за підсумками зустрічей з Георгом фон Вальдерзее — спецпредставником уряду Німеччини з питання транзиту через Україну — заявив голова правління Нафтогазу Юрій Вітренко.
«Для безпеки Європи потрібно щоб транзит через Україну зберігався — до того часу, як природний газ буде замінений на відновлювальні джерела енергії, а це принаймні до 2035 року», — написав він у Facebook.
За словами Вітренка, найбільш реалістичний план дій по збереженню транзиту через Україну виглядає таким чином:
- перенесення точок передачі газу в контрактах Газпрому, за якими газ зараз йде в Європу через Україну — на кордон РФ-Україна, щоб самі європейські компанії замовляли транзит газу через Україну до 2035 року;
- створення на електронній платформі Газпромекспорту точки постачання додаткових обсягів газу на кордоні РФ-Україна; знову ж таки, щоб європейські покупці цього газу самі могли замовляти транзит газу через Україну;
- розблокування доступу до української газотранспортної системи з боку РФ для інших експортерів газу в Європу, зокрема з Центральної Азії.
«Все вищезазначене — це не забаганки України. Це є якраз втіленням на практиці європейських правил, про відповідність „слову і духу“, про які згадують Німеччина та США у спільній заяві щодо Північного потоку-2», — написав Вітренко.
За його словами, Газпром має забезпечити недискримінаційний доступ до всіх газопроводів, які поєднують Росію та Європу, в тому числі через Україну.
«Без цього Північний потік-2 не може запрацювати, оскільки при сертифікації оператора мають враховуватися в тому числі „принцип солідарності“. Якщо Росія не хоче грати за європейськими правилами, то Північний потік-2 ніколи не має запрацювати», — підсумував Вітренко.
Раніше, коментуючи новину про бажання Роснефті експортувати газ до Європи, щоб допомогти Газпрому не потрапити під антимонопольні санкції ЄС, Вітренко зазначив, що «це доводить правоту нашої юридичної позиції, що інші компанії можуть експортувати газ з Росії, просто вони це мають робити через Газпром, який визначений як „єдиний експортний канал“ і оператор російської газотранспортної системи».
«Без доступу третіх сторін, таких як Роснефть, але не тільки, Північний потік-2 не буде відповідати європейським правилам, і, відповідно, не може бути сертифікований», — зазначив глава правління Нафтогазу.
За матеріалами: НВ
Поділитися новиною