12042
Власників самобудів в Україні зобов'яжуть платити земельний податок
— Особисті фінанси
У власників будівель і споруд, побудованих на землях державної та комунальної власності, відберуть можливість набувати право власності на такі будівлі. Легалізувати самобуди можна буде лише в єдиному випадку – якщо викупити земельну ділянку, на якій такий самобуд зведений, і, відповідно, платити земельний податок.
Такі нововведення містяться в законопроекті, розробленому Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр). Документ оприлюднено на офіційному сайті відомства для громадського обговорення.
Згідно з пояснювальною запискою до проекту, в основу його розробки покладена ідея, згідно з якою все побудоване на земельній ділянці має бути власністю виключно власника ділянки. Зокрема, проектом вносяться такі зміни до Цивільного кодексу:
- за власником земельної ділянки закріплюється абсолютне право власності на всі зведені на такій ділянці будівлі і споруди. Відзначимо, що зараз таке право у власника землі є тільки по відношенню до того нерухомого майна, яке зведено на ділянці ним самим;
- виключається можливість визнавати право власності на самовільно побудовану нерухомість за рішенням суду;
- пропонується встановити, що у разі припинення права користування земельною ділянкою, на якій було побудовано будівлю (споруду), власник земельної ділянки має право вимагати від власника такої будівлі (споруди) її знесення та приведення земельної ділянки в стан, в якому вона була до надання в користування;
- надається можливість власнику земельної ділянки або власнику розташованої на ній нерухомості вимагати продажу ділянки з нерухомістю як єдиного цілого на аукціоні (прилюдних торгах) з подальшим розподілом отриманих грошей між власником землі і власником нерухомості.
Землю можна буде викупити. Крім того, вносяться зміни до Земельного кодексу, згідно з якими власникам самобудів, розташованих на земельних ділянках державної або комунальної власності, надається можливість викупу таких ділянок. При цьому передбачається можливість розстрочки платежу до 7 років у разі, якщо ціна земельної ділянки перевищує 500 тисяч гривень. Однак перший платіж все одно повинен бути не менше 500 тис. грн. Решта платежів вносяться щорічно рівними частинами з можливістю дострокової сплати.
До речі, якщо ви все ще не підписані на телеграм-канал Finance.ua, рекомендуємо це зробити прямо зараз. Всього пару кліків, і найважливіші новини для ваших гаманців завжди будуть у вашому улюбленому месенджері.
Автори законопроекту стверджують, що його реалізація дозволить залучити до оподаткування земельним податком практично всі забудовані земельні ділянки. Це, у свою чергу, приноситиме до бюджету додатково десятки мільярдів гривень щорічно від продажу вже фактично втрачених для громад забудованих земель.
Кого це не торкнеться? Разом з тим, не варто перейматися власникам житлових будинків та індивідуальних гаражів, побудованих на державних або комунальних земельних ділянках. Для них передбачено винятки з вищевказаного правила – з прийняттям законопроекту такі ділянки перейдуть у власність власників зазначеної нерухомості автоматично і безкоштовно.
За матеріалами: Обозреватель
Поділитися новиною