Артем Ковбель: як крадуть у компаніях. Три наочні кейси — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Артем Ковбель: як крадуть у компаніях. Три наочні кейси

Кримінал
2326
Є три популярні схеми шахрайства. Саме їх в компаніях провертають найчастіше. Це:
  • незаконне відчуження активів;
  • незаконне спотворення фінансової звітності;
  • корупція.
Розгляньмо всі три на прикладах. Всі вони з моєї реальної практики за останні 2 місяці.

Кейс з №1: менеджер-нахаба

Клієнт: одна з найбыльших міжнародних ритейловых мереж в Україні.
Винний: один з топ-менеджерів компанії, який пропрацював там понад 10 років.
Схема:
- виведення грошей за допомогою безтоварних операцій на пов’язані особи, зареєстровані на родичів;
- далі, з пов’язаних осіб – на податкові ями (ст. 205 Кримінального кодексу) з метою конвертації грошей у готівкову форму.
Завдані збитки: близько 22 млн грн.
Покарання:
- звільнення з компанії за статтею 41 КзПп – за втрату довіри;
- порушено кримінальну справу згідно зі ст.191 Кримінального кодексу України – привласнення або розтрата майна. Винним загрожує до 5 років позбавлення волі.
Причини шахрайства:
  • По-перше, сприятлива можливість: в компанії не перевіряли контрагентів при тендерних закупівлях на предмет пов’язаності. Самі закупівлі також не проводилися відповідно до встановленої законом процедури.
  • По-друге, у винного було виправдання для себе: в рамках виконання договорів підряду не було жодного штрафу з боку органів контролю, значить гроші витрачені правомірно – таке було виправдання винного.
Короткий висновок: абсолютно завжди розбирайте витрати своєї компанії на «молекули». Вимагайте у менеджерів первинну документацію: договори, акти, рахунки, результати роботи в письмовому вигляді.
Аналізуйте ринковість операції при купівлі товарів і послуг, перевіряйте контрагентів яким, платите гроші за допомогою процедури KYC.

Кейс №2: бухгалтер-марнотрат

Рей Даліо в своїй книзі «Принципи» так описував деяких лідерів: «Мають підвищену стресостійкість, бо їхня потреба в досягненні мети сильніша зі біль, якого вони можуть зазнати в процесі».
Ця характеристика повною мірою застосовна до шахраїв, що підтверджує мій другий кейс.
Клієнт: найбільша компанія України в нафтогазовій галузі з багатомільярдною річною виручкою.
Підозрюваний – Головний бухгалтер підприємства.
Завдані доведені збитки – близько $1 млн.
Завдані збитки в процесі аналізу – $12 млн.
Схема: відправка великих сум з призначенням платежу – за послуги на пов’язані особи і ФОП, зареєстровані на родичів. Також була відправка Сум собі на рахунок як аванс заробітної плати.
Покарання: пред’явлено звинувачення за ст.191 – незаконна розтрата, привласнення чужого майна, використовуючи службове становище, і за ст. 358 – підробка документів.
Винній загрожує обмеження волі до 6 років у першому випадку, і до 2-х років – у другому. Якщо її знайдуть.
Наразі бухгалтер перебуває в розшуку разом з первинною документацією. Звіт форензік переданий слідству в рамках проведення досудового розслідування.
Короткий висновок:
1. Паралельно з процедурою звичайного аудиту проводьте процедуру форензік – вона більш детальна і перевіряє всі господарські операції підприємства.
2. Частіше перевіряйте клієнт банк і сутність платежів, звіряючи їх із затвердженим бюджетом компанії.
3. Топ-менеджери, які працюють в компанії більше ніж 7-10 років, крадуть найчастіше. Враховуйте це.
4. Процедура форензік повинна проводитися щорічно.

Кейс з №3: партнери-шахраї

Клієнт: найбільша фармацевтична компанія України.
Підозрювані – партнери в бізнесі.
Схема: виведення коштів за межі компанії за допомогою пов’язаних осіб.
Якщо точніше, спочатку здійснювалася купівля сировини за завищеною ціною у компанії, зареєстрованій на родичів, потім – продаж цієї ж сировини за заниженою ціною за принципом давальницької схеми також на пов’язану особу для виробництва кінцевої продукції.
Далі слідувала купівля продукції у пов’язаної особи за ціною вище ринку. Потім продукція продавалася на пов’язані особи за кордоном вже за заниженою ціною.
Після проведенної перевірки у цієї юридичної особи не були виявлені виробничі потужності, здатні зробити такий тип продукції та й продукцію в цілому, відповідно угоди мали характер безтоварних, тобто – фіктивних.
За підсумком компанія чотири рази занизила свій фінансовий результат: закупівля сировини за завищеною ціною, продаж сировини за заниженою ціною, купівля готової продукції за завищеною ціною, продаж готової продукції за заниженою ціною.
Всі 4 рази відсутні суми йшли на підконтрольні особи, і це – з метою навмисного заниження фінансового результату компанії. Для чого? Для того щоб нічим було виплачувати дивіденди партнерам.
Завдані збитки – близько $ 20 млн.
Покарання: ст. 190 ч. 4 Кримінального кодексу України – шахрайство в особливо великих розмірах. Вона передбачає позбавлення волі від 5 до 12 років з конфіскацією майна.

Висновок

Не довіряйте наосліп партнерам по бізнесу. Особливо коли йдеться про мільйони доларів. Єдиний спосіб уникнути проблем – перевіряти всі свої операції за допомогою інструментів форензік.
Артем Ковбель, аудитор, керуючий партнер Crowe, член ASIS, ACFE, ASCP
За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас