0 800 307 555
0 800 307 555

Вчені знайшли матеріал для створення штучного мозку


Вчені знайшли матеріал для створення штучного мозку

Вчені знайшли можливість створити штучний синапс для вирішення завдань подібно розумовому процесу людини. Сьогодні для цього пропонується безліч варіантів і один з найперспективніших бачиться в сегнетоелектриках.

На таких матеріалах вже років 20 випускається пам’ять FeRAM, а нове дослідження показує, як зробити елементи пам’яті атомарної товщини і наблизитися до нейроморфних обчислень в обсязі процесора.

У пам’яті FeRAM, що серійно випускається, перемикаючий елемент зазвичай виконаний з п’єзокераміки, а саме цирконат-титанату свинцю (PZT). Властивості матеріалу зберігати поляризацію навіть після зняття зовнішнього керуючого сигналу — електромагнітного поля — надає пам’яті FeRAM її найважливішу властивість енергонезалежності.

Вона зберігає дані навіть при відключеному живленні. Для імітації роботи мозку це вкрай важливо. Але в нинішньому вигляді ґратка FeRAM занадто велика і «мозок» з її використанням буде дуже і дуже великий.

Для виготовлення штучних синапсів зручними є тонкоплівкові структури товщиною в кілька атомів – це дасть малі розміри, високу щільність і низьке енергоспоживання. З’ясувалося, що досить перспективним сегнетоелектричним матеріалом для тонкоплівкових штучних синапсів є оксид гафнію (HfO2).

Цей матеріал прекрасно осідає з газового середовища з використанням сучасних методів створення тонкоплівкових структур з високою точністю і під надійним контролем. Температури процесів створення плівок сумісні з техпроцесами КМОП (CMOS) і не спалять елементи чіпа в процесі виготовлення мікросхем.

Певна проблема була в тому, що сегнетоелектричні властивості HfO2 відносно нестабільні, але добавка в до нього цирконію (Zr) вирішила цю проблему. Тим самим з’єднання оксид гафнію-цирконію (HZO) виявилося одним з сильних кандидатів для виготовлення пам’яті з використанням сегнетоелектриків і обіцяє революцію в царині обчислень і пам’яті.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Дивись також
Опитування
В Контексті Finance.ua