0 800 307 555
0 800 307 555

Уряд дозволив укладати річні контракти на газ з компаніями - думка експертів


Уряд дозволив укладати річні контракти на газ з компаніями - думка експертів

Уряд запровадив послугу річних контрактів на газ. Тепер кожен українець може укладати контракт з компанією-постачальником і весь рік платити постійну ціну.

Зроблено це нібито заради того, щоб запобігти різким стрибкам цін взимку і, відповідно, заощадити кошти громадян. Ціни варіюються і залежать від конкретного постачальника.

Формування ціни на газ. Найнижча — від майже 8 гривень за кубічний метр. Економіст Олег Пендзін пояснив, чому ціни неоднакові цілий рік.

«Влітку, коли ціна падає – ви платите дорожче. Взимку, коли ціна буде зростати, ви будете платити менше. Так встановлюється якийсь паритет, де постачальник, отримуючи додатковий прибуток влітку, буде цими грошима компенсувати переплату за фактичний газ взимку», — зазначив Пендзін.

Водночас експерт Геннадій Рябцев вважає, що річні ціни на газ встановлені несправедливо. За його словами, вони спрямовані лише на те, щоб вигоду отримали компанії-постачальники.

Річна ціна формується за іноземним паритетом, додав він. Тобто відштовхується від цін нідерландського або німецького газових хабів. Однак вона не враховує низку аспектів. Наприклад, ціну газу вітчизняного видобутку або альтернативних джерел енергії.

«Всі газові річні тарифи, м’яко кажучи, несправедливі. Тому що під час їх встановлення врахували думку про економічну обґрунтованість тільки одних учасників ринку — постачальників», — вважає Рябцев.

Думки експертів розділилися. На думку експерта Тетяни Бойко, ціни на газ знижувати не можна — адже ми тепер повинні грати за правилами європейських компаній, якщо хочемо в перспективі мати рівень життя як в Європі.

До того ж якщо ми хочемо, щоб при формуванні ціни на газ компанії орієнтувалися на власний ринок, а не на західні газові хаби, нам варто значно збільшувати видобуток цього газу. Для цього потрібні багатомільярдні інвестиції.

Я хочу, щоб ми наростили кількість до такої міри, щоб в Україні був газовий хаб і ми визначали, які будуть ціни. Цю ціну можна зменшити, але для цього потрібно нарощувати видобуток,
— додала Бойко.

Експерти стверджують, що для європейців річні контракти на газ є звичайною справою. Однак в Україні ситуація ускладнюється тим, що у нас субсидії охоплюють близько 40% споживачів газу, а в Європі цей показник — 3−4%.

Довідка Finance.ua:

  • З 1 січня 2021 року «Нафтогаз» повідомив про підняття ціни на газ. Так, для споживачів вона зросла на 14%. Тоді ж збільшилася ціна за транспортування газу.
  • В Україні почала діяти фіксована річна ціна на газ з 1 травня 2021 року. Втім, для населення фактично нічого не змінилося. Українці платять за газ з 1 травня за старою ціною. Коли дія річного контракту закінчиться, то споживачів автоматично переводять на пропозицію, яку оголосили постачальники 25 квітня.

Читайте важливі поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua