0 800 307 555
0 800 307 555

Владислав Савченко: «Дія.City» update. Чого очікувати IT ринку України


Владислав Савченко: «Дія.City» update. Чого очікувати IT ринку України

Минулого тижня міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров з командою представив нову редакцію законопроекту «Дія.City», варіант № 4303-д.

Вже найближчим часом документ мають розглянути у Верховній Раді. Що ж зміниться для IT галузі України? Давайте розглянемо.

З позитивного. Той самий діалог між владою і бізнесом, якого не було при складанні першого законопроєкту, все ж таки відбувся, і на мій погляд, концептуально Мінцифра врахувала думку індустрії.

У чомусь залишилася при своєму. Але я розумію, що і у Мінцифри є свої зобов’язання, думка депутатського корпусу, Мінфін, зовнішня політика (кредити МВФ і т.д.).

Зараз концепція «Дія.City» виглядає більш чіткою і прийнятною. Поряд з цим законопроєктом вже є конкретні пропозиції щодо змін до податкового законодавства (що є невід’ємною частиною режиму), пропозиції щодо внесення змін до інших нормативно-правових актів України.

Доповнено структуру документа в частині загальних принципів, термінів. Конкретизовано багато принципів та умов набуття та визначення статусу резидента.

Хоча, звичайно, перехідний період і судова практика ще формуватимуть «правила гри», проте вже все здається набагато прозорішим.

Обов’язкова участь у громадській організації (за типом внутрішнього органу самоврядування «Дія.City»), а відповідно і обов’язкові членські внески скасовані. Дуже багато представників індустрії, в тому числі і ми, не надто це підтримували.

З головного — війну за ФОП, прив’язку низки критеріїв до винагороди ФОП виграла Мінцифра. Особисто я вважаю це справедливим. Законопроєкт не містить заборони роботи з ФОП, працюйте, будь ласка.

Однак, будьмо чесними:

  • HR відділи шукають працівників, а не контрагентів;
  • обладнання передається деяким ФОП не під позику, а як робочий інвентар;
  • виконують розробники роботи саме під керівником проєкту, а не на власний ризик.

Я розумію, що перебудувати систему буде нелегко, особливо компаніям-гігантам, але ми повинні називати речі своїми іменами.

Законопроєкт передбачає низку специфічних для нашої індустрії можливостей, як право визначати компенсацію, укладати положення про нерозголошення інформації, вчинення конкурентних дій, непереманювання і т.д. Позитивної судової практики з таких правовідносин наразі майже не існує, і передбачення таких норм дає надію, що ситуація зміниться на краще.

Єдине що, перехідного періоду з ФОП на гіг- і фултайм працівників в 3 роки (як просили деякі представники індустрії) не буде. Плюс це чи мінус — сказати складно.

З негативного. Аудиторський висновок, за скасування якого боровся бізнес (і тут, до речі, була єдина думка з боку бізнес спільноти) залишиться, і компанії зобов’язані будуть підтверджувати критерії резидентства саме цим способом.

Це, ймовірно, стане підставою для зростання цін на послуги, а вони і так недешеві. І цей інструмент, до речі, був запозичений з практики ПВТ (аналогічного режиму Білорусі) з метою забезпечення дотримання резидентами відповідних критеріїв.

Владислав Савченко, президент «Європейської асоціації програмної інженерії»

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Опитування
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua