0 800 307 555
0 800 307 555

Впровадження накопичувальної пенсійної системи недоречне через слабкість економіки в Україні, - Кушнірук


Впровадження накопичувальної пенсійної системи недоречне через слабкість економіки в Україні, - Кушнірук

Запроваджувати в Україні накопичувальний рівень пенсійної системи в умовах слабкої економіки і очікувати, що люди зможуть отримувати пристойну пенсію, наївно.

Про це заявив економіст Борис Кушнірук.

«Якщо економіка неефективна, низькопродуктивна, з низьким рівнем заробітних плат … то в цьому випадку ні про яке істотне накопичення і поважну старість вже в принципі не йдеться. Люди навіть працюючи не можуть отримати прожитковий рівень, не кажучи про все інше», — сказав Кушнірук.

За його словами, спершу в Україні потрібно сформувати умови, які дозволили б економіці ефективно розвиватися, щоб в ній створювалися високопродуктивні виробництва, з великим рівнем доданої вартості. В такому випадку буде більший рівень зарплат і можливість зберегти пенсійні заощадження за будь-якої пенсійної системи — солідарної, змішаної або накопичувальної.

«На жаль, у нас в цьому плані все дуже погано і розраховувати на те, що після того, як введуть накопичувальну систему, люди будуть отримувати дуже хорошу пенсію, це буде просто наївність», — зазначив Кушнірук.

Експерт також звернув увагу на неможливість в нинішніх умовах гарантувати збереження пенсійних вкладень, особливо в недержавних фондах, які влада пропонує залучити при введенні накопичувальної системи. Через десятки років ці вклади знеціняться, і люди отримають мізерні пенсії, або взагалі нічого, вважає експерт.

«Навіть в розвинутих країнах зараз цього (збереження вкладів — ред.) не можуть гарантувати. В Україні шансів ще менше. Наприклад, у вимогах накопичувальних пенсійних систем у всьому світі є норма, щоб більша частина коштів трималася в так званих іпотечних цінних паперах і в державних облігаціях. Я про наші іпотечні папери навіть не кажу, їх немає і вони не з’являться. А державні папери не можуть гарантувати навіть збереження тих грошей, не кажучи навіть про їх вартість», — пояснив Кушнірук.

Раніше народний депутат України Муса Магомедов заявив, що введення накопичувального рівня пенсійної системи посилює навантаження на населення та бізнес, а вигоду отримають тільки приватні фінансові фонди.

Водночас народний депутат Вікторія Гриб вважає, що запропоновані варіанти введення другого рівня пенсійної реформи можуть призвести до втрати українцями своїх пенсійних накопичень, оскільки не передбачені механізми захисту вкладів від інфляції та девальвації. У підсумку, на її думку, пенсійні вклади може спіткати та ж доля, що і вклади в Сбербанку СРСР.

Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано два законпроекти щодо пенсійної реформи — депутатський «Про загальнообов’язкове накопичувальне пенсійне забезпечення» (реєстр. № 2683) та урядовий «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи» (реестр. № 4408), кожен з яких передбачає додаткові витрати для бізнесу.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Опитування
В Контексті Finance.ua