Бюджет-2021 може бути не виконаний - НБУ — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Бюджет-2021 може бути не виконаний - НБУ

Казна та Політика
716
Національний банк України прогнозує ризик недовиконання бюджету на 2021 рік в частині надходження доходів.
Про це сказано у звіті про фінансову стабільність, опублікованому регулятором.
“Бюджет на 2021 рік, попри певні доопрацювання, побудований на оптимістичних припущеннях. Через це існує ризик недоотримання доходів (у тому числі в частині перерахування прибутку НБУ), що може зажадати внесення коригувань”, – сказано в документі.
Планований дефіцит державного бюджету у 2021 році є значним: як в абсолютних (246,6 млрд грн), так і відносних показниках (близько 5,5% від ВВП). У НБУ відзначають, що здатність уряду його профінансувати безпосередньо залежить від доступу до позик на зовнішніх ринках і позик від міжнародних фінансових організацій. Чистий обсяг запозичень повинен становити 233,4 млрд грн, з яких 55% – ОВДП.
“Залучення таких значних ресурсів на внутрішньому ринку малоймовірно без повернення іноземних портфельних інвесторів. НБУ неодноразово підкреслював, що не планує вдаватися до непрямого фінансування дефіциту бюджету шляхом збільшення портфеля державних цінних паперів”, – сказано у звіті.
У Нацбанку також бачать високі ризики зростання гарантованого державою боргу. У прийнятому бюджеті граничний обсяг надання державних гарантій встановлено в сумі до 88,7 млрд грн. Це більш ніж втричі перевищує ліміт, передбачений Бюджетним кодексом, і може призвести до істотних витрат за такими зобов’язаннями в наступних бюджетних періодах, наголошується у звіті.
“Значний дефіцит бюджету другий рік поспіль обумовлений необхідністю підтримки економіки в умовах пандемії. Для цього варто зробити фокус на цільових і відносно невеликих за обсягом програмах підтримки населення і бізнесу – наданні компенсацій малому і середньому бізнесу, портфельних гарантій, доступних кредитів за програмою 5-7-9”, – повідомили в Нацбанку.
Крім того, в НБУ підкреслили, що без співпраці з МВФ ризики фінансування бюджету залишатимуться високими. Так, за даними регулятора, у 2021-2022 роках Україні необхідно буде заплатити понад 17 млрд дол. за державним та гарантованим державою боргом в іноземній валюті, що еквівалентно близько 65% міжнародних резервів станом на початок грудня.
“Накопичений обсяг резервів у поєднанні з плаваючим курсоутворенням створюють певний запас міцності. Однак, щоб не допустити появи значних дисбалансів і витрачання резервів, Україні потрібно зберігати постійний доступ до кредитів міжнародних фінансових організацій і зовнішніх приватних ринків капіталу”, – йдеться в документі.
Відзначається, що в грудні Україна отримала 670,2 млн дол. від додаткового розміщення єврооблігацій і 623,5 млн євро за програмою макрофінансової допомоги від Європейського Союзу, які були спрямовані до бюджету. Подальші надходження будуть традиційно залежати від виконання Україною своїх зобов’язань в частині проведення реформ.
Читайте важливі новини та поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr 🤫
За матеріалами:
УНІАН
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас