В Україні хочуть змінити правила переказів: як перевірятимуть і чому банки блокують рахунки
В Україні пропонують в рази збільшити суму, яку можна відправляти анонімно. Зараз без ідентифікації себе (тобто без використання картки, пред’явлення документів) можна через термінал відправити 5 тисяч гривень.
За новими ж правилами пропонують збільшити цю суму до 25 тис. грн. Відповідну пропозицію відображено в законопроекті №3686.
Як зараз: українці без довідок і підтвердження доходів можуть переказувати суму до 400 тис. грн (банк може знизити оцінку); анонімно можна переказувати до 5 тис. грн; підозрілі перекази можуть блокувати.
Що хочуть змінити: збільшити суму анонімних переказів в п’ять разів – відразу до 25 тис. грн.
Новину про те, що за новими правилами анонімно можна переказувати до п’яти тисяч гривень, українці зрозуміли по-різному, розповідає фінансовий аналітик Єгор Комов. І в служби підтримки банків і навіть на гарячу лінію НБУ надходили питання про те, чи правда, що зараз без довідки про доходи можна переказати тільки до п’яти тисячі гривень.
12 способів переказати гроші з Польщі в Україну
“Насправді без довідок можна переказувати до 400 тис. грн. А анонімний переаз, з точки зору законодавства, це той, що пройшов без верифікації відправника. Якщо ви підійшли до терміналу, вставили в нього свою картку і ввели код, то ви вже себе ідентифікували, ви не анонім. Тобто можете переказувати майже будь-яку суму”, – розповідає Комов.
У багатьох європейських країнах діє межа для анонімного переказу в розмірі 1 тис. євро. Однак в Україні, з огляду на величезний рівень тінізації економіки, низькі доходи і розмір мінімальної зарплати, межа в 5 тисяч цілком об’єктивна.
Є ризик, що ті клієнти банків, які не чекають, що на їхню картку прийдуть кошти і не знають точних сум, можуть зовсім втратити переказ, каже економіст. Якщо співробітники банку не попередять, дізнатися про заблоковану суму не вдасться.
До чого призведуть нові правила. Збільшення анонімної суми до 25 тис. грн не підтримали і в головному науково-експертному управлінні Верховної Ради. “На наш погляд, таке рішення не сприятиме забезпеченню ефективного контролю за потоками незаконних коштів, в тому числі, з огляду на нинішні низькі розміри мінімальної і середньої заробітної плати в Україні. Зауважимо, що в супровідних до проекту документах відсутнє обґрунтування пропонованої суми грошового переказу”, – йдеться в пояснювальній записці.
Анонімний переказ дозволяє відмивати отримані незаконним шляхом кошти, фактично створює легалізацію для тіньової економіки і суперечить політиці НБУ.
“Анонімні перекази в усьому світі жорстко обмежуються. Ми не можемо говорити про те, що боремося з відмиванням коштів, з тіньовою економікою, але при цьому дозволяємо абсолютно анонімно переказувати суму, еквівалентну п’яти мінімальним зарплатам. Це нонсенс”, – підсумував Комов.
Комбінація карток для максимального кешбеку в жовтні 💳
За матеріалами: Обозреватель
Поділитися новиною