Захист від звільнення: ТОП-5 гарантій — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Захист від звільнення: ТОП-5 гарантій

Особисті фінанси
954
Серед переваг легальної зайнятості багато хто насамперед називає захист від незаконного звільнення з роботи. Законодавство про працю гарантує стабільність трудових відносин.
Про це повідомляє Державний центр зайнятості.
Карантин змусив багатьох громадян усвідомити цінність відповідних правових норм. У контексті розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця варто знати про такі плюси:
Звільнити працівника можна лише на певних підставах. Загальні підстави для звільнення з роботи передбачає ст. 40 Кодексу законів про працю України “Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу”. Підстави для звільнення, що передбачені для спеціальних суб’єктів, містить ст. 41 КЗпП “Додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов”.
Дотримання процедури звільнення. Кожна з підстав для звільнення працівника передбачає дотримання певної процедури. Відповідно до КЗпП, звільнення на підставі скорочення чисельності/штату передбачає обов’язкову виплату вихідної допомоги (ст.44), а також процедуру попередження про звільнення не пізніше, ніж за 2 місяці до дати звільнення (ст.49-2), а на підставі невиконання трудових обов’язків – за умови відбирання пояснень стосовно причин вчиненого проступку (ст.149).
Існують обставини, коли звільнення неприпустиме:
  • Не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п. 5 ст. 40 КЗпП),
  • у період перебування працівника у відпустці (це стосується і відпусток по догляду за дитиною). Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.
Окремі категорії осіб користуються додатковим захистом. Розірвання трудового договору з певних підстав може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу профспілки, членом якої є працівник (ст. 43 КЗпП). Звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства потребує згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу цієї професійної спілки (ст. 252 КЗпП).
Також існують суб’єкти, звільнення яких допускається у виняткових випадках:
  • вагітні жінки, матері з дітьми до 3 років, одинокі матері з дітьми віком до 14 років (ст. 184 КЗпП);
  • неповнолітні працівники (ст. 198 КЗпП).
Існує можливість поновлення прав у суді. У разі звільнення працівника з ініціативи роботодавця, він зобов’язаний у день звільнення з роботи видати йому копію наказу про звільнення (ст. 47 КЗпП).
У місячний термін після отримання цього наказу працівник може оскаржити його в суді. Цивільний процесуальний кодекс України допускає можливість розгляду таких справ у спрощеному порядку. При винесенні рішення про поновлення працівника на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу; рішення про поновлення на роботі підлягає негайному виконанню (ст. 235 КЗпП). За кожен день вимушеного прогулу працівник отримує середній заробіток.
До речі, якщо вас цікавить швидка позика до зарплати, за допомогою порталу Finance.ua можна підібрати для себе оптимальні умови.

Хочу отримати гроші до зарплати 💸

За матеріалами:
Finance.ua
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас