Соцвиплати, аліменти та пенсії планують розраховувати по-новому: як зміниться розмір виплат — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Соцвиплати, аліменти та пенсії планують розраховувати по-новому: як зміниться розмір виплат

Особисті фінанси
7454
З 2021 року можуть ввести базову величину, від якої залежатимуть соціальні виплати, надбавки до пенсій тощо.
Кабмін підготував новий розрахунок пенсій, штрафів та соціальних виплат з 2021 року, пише 24 канал.
Замість прожиткового мінімуму, ряд виплат, а саме тих, які не є основним доходом громадян, хочуть прикріпити до базової величини для соцвиплат і базової величини для грошових платежів і стягнень. З липня 2021 року ці базові величини пропонують встановити на рівні 2 100 гривень, а вже з 2022 року збільшувати їх, зважаючи на інфляцію. Ці зміни описані у проєкті закону.
Прожитковий мінімум залишать для визначення основних соціальних гарантій (мінімальної зарплати, мінімальної пенсії, соцдопомоги малозабезпеченим сім’ям тощо).
Виплата на дітей:
  • якщо зараз прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 1 859 гривень, то з нового року, базова величина для них становитиме 2 310 гривень. Для дітей віком від 6 до 18 років (зараз прожитковий мінімум становить 2 318 гривень) базову величину встановлять на рівні 2 940 гривень.
Аліменти:
  • наразі мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Це 930 гривень на дитину до 6 років та 1 159 гривень на старшу дитину;
  • якщо закон приймуть, то розмір аліментів становитиме 55% від базової величини для соцвиплат на дітей віком до 6 років та 70% на дітей віком від 6 до 18 років, тобто 1 155 (замість 940) та 1 470 (замість 1 159) гривень відповідно.
Пенсії:
  • розмір основних пенсій не зміниться, адже він і надалі буде прикріплений до прожиткового мінімуму. Наразі мінімальна пенсія як і прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 1 712 гривень. У грудні розмір зросте до 1 769 гривень;
  • надбавку непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім’ї, платитимуть 50% базової величини. Це 1 050 гривень замість 859 гривень, які платять зараз;
  • учасники бойових дій отримуватимуть пенсії, вищі на 25% від базової величини, тобто на 525 гривень;
  • особам з інвалідністю внаслідок війни також змінять розрахунок пенсій: їх підвищать в залежності від групи інвалідності: у випадку І групи – на 50% базової величини, у випадку ІІ групи підвищать на 40%, а у випадку ІІІ – на 30%.
Навіщо вводять базову величину:
  • для виплат, які є неосновним доходом громадян і відповідно відв’язують їх від прожиткового мінімуму, на основі якого визначають мінімальні пенсії, зарплати тощо;
  • прожитковий мінімум в Україні занижений, адже бюджет не витримає різкого підняття розмірів всіх виплат. Якщо закон приймуть, то після підвищення прожиткового мінімуму не переглядатимуть соцдопомоги, які є так би мовити додатковим джерелом доходів.
З одного боку, порівнявши, як зміняться виплати, очевидно, що у перший рік дії закону виплати зростуть. Проте вони залишатимуться на одному рівні, зростаючи всього на кілька відсотків щороку в міру росту інфляції. Натомість прожитковий мінімум можуть підвищувати стрімкіше. І якщо раніше підняття прожиткового мінімуму призвело б до підняття соцвиплат та надбавок, то тепер цього не буде.
Читайте важливі новини та поради, які стануть в пригоді для вашого гаманця, в телеграм-каналі Finance_ukr 🤫
За матеріалами:
Телеканал 24
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас