Про екологічні наслідки введення в експлуатацію енергоблока № 4 ВП “Рівненська АЕС” — Finance.ua
0 800 307 555
0 800 307 555

Про екологічні наслідки введення в експлуатацію енергоблока № 4 ВП “Рівненська АЕС”

203
НАЕК “Енергоатом”, керуючись чинним законодавством у сфері використання ядерної енергії та радіаційної безпеки, що передбачає право громадян України на інформацію, розповсюдила в засобах масової інформації у повному викладі Заяву про екологічні наслідки введення в експлуатацію енергоблока №4 Рівненської атомної електростанції.
У ній, зокрема, зазначається, що обмежені ресурси органічного палива в Україні та висока вартість його імпорту не дають можливості нарощувати виробництво електроенергії на теплових електростанціях, які, до того ж, потребують технічного переоснащення та реконструкції. У цих умовах єдиним економічно й екологічно виправданим є рішення про завершення будівництва енергоблоків № 2 ВП “Хмельницька АЕС” та № 4 ВП “Рівненська АЕС” (Рівненська АЕС, РАЕС) загальною потужністю 2 млн. кВт.
Введення в експлуатацію енергоблока № 4 на Рівненській АЕС дозволить: щорічно виробляти 6-6,5 млрд. кВтг електроенергії, що в 1,2-1,5 рази дешевша, ніж на теплових електростанціях; значно зменшити викиди в атмосферу вуглекислого газу, золи, окислів сірки й азоту; створити нові робочі місця; отримати додаткові кошти на розвиток соціальної сфери регіону; покращити електропостачання низки регіонів тощо.
Для визначення рівня впливу Рівненської АЕС на довкілля у складі чотирьох енергоблоків, відповідно до вимог чинного законодавства України, розроблено документ “Оцінка впливу на навколишнє середовище” (ОВНС), у підготовці якого брали участь спеціалізовані науково-дослідні, вишукувальні, проектно-конструкторські організації, що мають досвід проведення аналогічних робіт на Чорнобильській, Запорізькій та Южно-Українській АЕС.
При підготовці матеріалів ОВНС використовувалися фондові та архівні відомості, доповнені натурними обстеженнями з подальшими розрахунками, аналізами та узагальненнями на основі спеціалізованих методик відповідної спрямованості. Прогнозні розрахункові оцінки були здійснені з використанням сучасних комп'ютерних кодів, що застосовуються західними країнами з розвиненою атомною технологією, програм, методів і критеріїв, рекомендованих Національною академією наук України, Українською аграрною академією наук, Мінекоресурсів, Міністерством охорони здоров'я, іншими провідними організаціями України і країн СНД, а також міжнародними організаціями МАГАТЕ, Міжнародною комісією з радіаційного захисту, Науковим комітетом з дії атомної радіації Організації Об’єднаних Націй та іншими.
Дослідження науковців показово засвідчили, що при нормальних умовах експлуатації РАЕС усі види залишкових впливів на компоненти довкілля не перевищуватимуть екологічно допустимі норми. Споруди і системи РАЕС спроектовані і побудовані з урахуванням екстремальних природних явищ. Умови розташування майданчика РАЕС унеможливлюють зовнішній техногенний вплив від інших об'єктів господарської діяльності (пожежа, вибухова хвиля, затоплення, залповий викид шкідливих газів), що могли б призвести до порушення режиму нормальної експлуатації.
До того ж, Рівненська атомна електростанція не впливає негативно на геологічне середовище і при нормальних умовах експлуатації чотирьох енергоблоків РАЕС не відбудеться підвищення радіоактивного фону, не зміниться стан підземних вод у 30-км зоні, адже якість води (за хімічними та бактеріологічними показниками) водозаборів центрального господарсько-питного водопостачання з роботою АЕС не пов'язана. Технологічні викиди РАЕС не впливатимуть негативно на ґрунт, поверхневі та ґрунтові води. Так само РАЕС не впливає і не впливатиме негативно на структуру та динаміку рослинних угрупувань, крім того, не відбудеться суттєвого скорочення кормової бази, зміни місць гніздування птахів, погіршення інших умов, які забезпечують життєдіяльність тваринного світу.
Результати обстеження стану здоров'я населення зони дії атомної станції свідчать, що за період роботи трьох енергоблоків Рівненської АЕС погіршення здоров'я населення як наслідок експлуатації РАЕС не спостерігалося.
Слід зазначити, що з метою підвищення рівня безпеки енергоблока № 4 РАЕС передбачається впровадження Програми модернізації, в якій узагальнено досвід експлуатації вітчизняних та зарубіжних енергоблоків з водо-водяними реакторами. З урахуванням реалізації розробленої Програми енергоблок № 4 відповідатиме вимогам діючих в Україні нормативів з безпеки. При цьому забезпечується значно вищий рівень безпеки у порівнянні з працюючими енергоблоками ВВЕР-1000, що не поступатиметься рівню безпеки аналогічних діючих енергоблоків західних країн.
Виконуючи функції експлуатуючої організації, адміністрація НАЕК “Енергоатом” і персонал ВП “Рівненська АЕС” зобов'язуються:
·у повному обсязі реалізувати всі технічні, організаційні, фінансові та інші заходи, передбачені проектом;
·протягом усього терміну експлуатації енергоблока № 4 дотримуватись технологічного регламенту, нести сировинні та матеріальні витрати для забезпечення безпечної експлуатації і цим гарантувати виконання екологічних вимог з охорони довкілля.
Коментар директора з проектів НАЕК “Енергоатом” Геннадія Сазонова:
Оприлюднення “Заяви…” означає, що НАЕК “Енергоатом” спільно з Генеральним проектувальником Рівненської АЕС – Київським інститутом “Енергопроект” завершили роботи з оцінки впливу РАЕС у складі 4-х енергоблоків на навколишнє природне середовище, як цього вимагає законодавство України. Після проведення Державної екологічної експертизи матеріалів ОВНС, з його підсумковими матеріалами можуть ознайомитися всі бажаючі. За результатами екологічної експертизи, НАЕК планує провести “круглі столи”, де можна буде отримати відповіді на будь-які питання стосовно матеріалів ОВНС.
За матеріалами:
НАЕК Енергоатом
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter , щоб повідомити про це.

Поділитися новиною

Підпишіться на нас