Максим Пархоменко: а як житимемо після карантину?


Максим Пархоменко: а як житимемо після карантину?

Минулого тижня після проходження голосування щодо двох ключових законів, які потрібні для отримання траншу від МВФ, гривня отримала значну підтримку на міжбанку.

Ця подія збила градус напруги і дозволила курсу істотно відновитися в ціні. І якщо раніше в моменти криз минулих років ми бачили істотні каскадні падіння гривні, які були спровоковані падінням сировинних ринків, виведенням капіталів за кордон і зниженням курсу рубля, то на сьогодні ситуація змінилась.

За фактом, валюти сусідніх країн просіли вкрай сильно, кожна з них показала падіння більш ніж на 15%. Зниження цін на нафту змушує знижуватися курс рубля і тенге, а білоруський рубль через високу інтеграцію білоруської економіки з Росією йде слідом за ними.

Давайте оцінимо наші майбутні перспективи економіки і курс гривні, ґрунтуючись на досвіді того ж Китаю.

Ситуація в КНР

Раніше були опубліковані дані щодо динаміки ділової активності в промисловому секторі і секторі послуг країни за березень. Цифри виявилися вкрай позитивним. Ділова активність змогла не тільки вийти на старі позначки, але і перевищити їх. Чи то китайські статисти постаралися, чи то реально економіка вийшла в нормальну фазу, але зростання очікувань пов’язане з відкриттям багатьох підприємств і вірою в світле майбутнє.

Водночас, проблеми Китаю на цьому не закінчуються. Вже зараз багато підприємств зіткнуться з проблемами на зовнішніх ринках, на які вони експортують товари. Попит через карантин на них просто відсутній або перебуває на мінімальних значеннях.

По суті, основні торгові ланцюжки поставлені на паузу і експорт країни буде стояти на місці. Незважаючи на це, внутрішнє споживання Китаю зростатиме, а стимулюючі заходи будуть і далі їх розігрівати. Економіка хоч і зіткнеться з проблемами експорту, але буде їх перекривати внутрішнім попитом.

Водночас обсяги споживання в Китаї будуть продовжувати рости. В першу чергу за рахунок дешевої енергії і грошей, які вивільняються з допомогою такої економії. Таким чином, Китай має всі шанси наростити темпи зростання, а український експортер збільшити експорт товарів у ці регіони.

А що для нас?

Незважаючи на загальну турбулентність на ринках, ціни на зерно добре додали у вазі. Це дає можливості для подальшого зростання експорту з боку наших аграріїв.

Глобальна картина для нас наразі не надто сприятлива. Але в ній, незважаючи на весь негатив, є один вагомий плюс. Він полягає в тому, що всі кризи колись закінсуються, як і ця. І думки багатьох банків і аналітиків сходяться в тому, що вихід з неї буде доволі швидким – протягом кількох кварталів.

Для нас це означає, що впродовж короткого часу, а це місяць-два, умови можуть суттєво змінитися.

З моменту розвитку кризи уряди багатьох західних країн закачали в світову фінансову систему трильйони доларів. Цей обсяг грошей буде доходити і до України.

Розмір цих потоків буде визначатися нашою привабливістю на тлі інших конкурентів. Якщо наша економіка буде більш відкритою і інтегрованою в світовий фінансовий простір, то ми отримаємо незначні за мірками світу, але вагомі за мірками нашої країни кошти.

Наприклад, тільки в наші боргові папери в 2019 році було інвестовано понад 4 млрд доларів. І проблема була не в тому, що більше не було бажання вливати коштів, а більше просто не було куди – не було інструментів для вливань інвестицій, як і зрозумілого механізму для їх реалізації. Єдине, де може розвернутися емітент – це борговий ринок, і той вкрай невеликий.

За практикою минулої кризи 2008 року, низькі процентні ставки і монетарні програми центральних банків змусили багатьох інвесторів звернути свій погляд на ринки, що розвиваються. Саме вони показували більш високі темпи зростання в посткризовий період і привели до зростання цих економік. З нами з високою часткою ймовірності може повторитися те ж саме. Для деяких криза – це занепад, а для інших – можливості.

На зараз нам важливо в короткостроковій перспективі зберегти фінансову стабільність держави і протриматися приблизно квартал і не розгубити те зростання ВВП, яке було сформоване раніше. Важливою підмогою буде програма від МВФ і її розміри. Чи зможе вона просто допомогти підтримати нам штани і звести бюджет, чи може допомогти стимулювати нашу економіку.

У разі реалізації повною мірою програми з боку МВФ ми маємо всі шанси для посилення темпів зростання і швидкого виходу з кризи. У цих умовах не варто чекати падіння курсу до 30 гривень за долар.

Реальний обмінний курс буде 27 гривень до першої половини року. Після зняття карантину і активізації економіки курс долара продовжить знижуватися до позначки в 26.

Низькі світові ставки можуть спонукати і сформувати приплив нових інвестицій в наші боргові папери і повторити динамічне зниження долара за прикладом 2019 року. Термін реалізації цього сценарію залежатиме від термінів запуску економіки в першу чергу і глибини її просадки. Якщо економічное втрати будуть невеликими на рівні до -3% ВВП – ми маємо шанси швидко вийти з кризи.

Максим Пархоменко, аналітик Альпарі

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

  • !

    Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Дивись також
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua