Марта Безсмертна: звільнення від сплати ЄСВ. Кому, як та чи надовго?


Марта Безсмертна: звільнення від сплати ЄСВ. Кому, як та чи надовго?

Закон 533-IX, що набрав чинності 18 березня 2020 року, вносить тимчасові зміни до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Ці зміни є доповненням до Розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону.

Як зазначалося в пояснювальній записці, прийняття цього Закону не потребуватиме додаткових видатків із Державного бюджету України.

Іншими словами, законотворці вважають, що бюджет в цілому має витримати тимчасове (протягом 2-х місяців) недофінансування, у вигляді несплати ЄСВ певними категоріями платників єдиного внеску.

Категорії платників, які звільняються від сплати ЄСВ в період з 1 березня по 30 квітня 2020 р.:

 • фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
 • особи, які провадять незалежну професійну діяльність (науковці, артисти, художники, викладачі, адвокати, нотаріуси, а також особи які займаються медичною та юридичною практикою або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності);
 • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Як бачимо, законом визначено лише певні категорії, які дійсно потребують підтримки з боку держави на період здійснення заходів щодо протидії коронавірусу.

Проте, варто зауважити, що мова йде безпосередньо про ФОПи, а не про їх найманих працівників.

Останні не звільняються від сплати ЄСВ відповідно до положень закону.

Те ж саме стосується нотаріусів та інших самозайнятих осіб, що належать до категорії, які звільняються від сплати ЄСВ.

Ці зміни не зобов’язують вищевказані категорії платників сплачувати ЄСВ. Вони дають можливість на власний розсуд зазначеним особам визначитись чи скористатися даною податковою пільгою від держави.

В такому разі, інформація про сплачені чи не сплачені суми ЄСВ зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період.

Також є перевага, якщо при застосуванні податкової пільги визначеним колом осіб, щодо несплати ЄСВ за період з 1 березня по 30 квітня 2020 року, даний період буде включатись до страхового стажу останніх.

Звісно, такі раптові зміни та пом’якшення для платників ЄСВ на період запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) викликають додаткові запитання як у самих платників, так і у контрольних органів.

Проте немає часу вагатися. Закон прийнятий, і є можливість скористатися податковою пільгою на час карантину.

Марта Безсмертна, адвокат ЮК “SLS Group”

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

 • !

  Колонка відображає виключно точку зору автора, та може не збігатися з думкою редакції. Публікація колонок здійснються згідно Правил, а Finance.ua виконує лише роль носія. Копіювати ці авторські матеріали можна лише за наявності посилання на автора та Finance.ua.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua