Як народилася “Слуга народу” і де взяла понад 200 мільйонів на вибори


Як народилася “Слуга народу” і де взяла понад 200 мільйонів на вибори

Від моменту реєстрації партії “Слуга народу” минуло лише 2 роки. За цей час вона отримала свого президента, більшість у парламенті, сформувала уряд, переїхала з 4 квадратних метрів до великого офісу та стала однією з найзаможніших політичних сил країни.

Про це пише ЧЕСНО.

Тільки офіційно з вересня 2018-го до вересня 2019 року “Слуга народу” зібрала 226 мільйонів гривень внесків. Ще 200 мільйонів надійшло на виборчі рахунки Володимира Зеленського та мажоритарників від партії.

Створення партії. Партію “Слуга народу” не створили з нуля. За даними Мін’юсту, 13 квітня 2016 року було засновано “Партію рішучих змін”, а наприкінці 2017-го її перейменували на “Слугу народу”. Очільником “Партії рішучих змін” був Євгеній Юрдига, випускник київського університету КПІ та екс-голова студентської ради студмістечка цього вишу. Новоспечену партію “Слуга народу” очолює Іван Баканов. Із 2013 року й до призначення його головою СБУ він керував ТОВ “Квартал 95”. Також був керівником ТОВ “Студія Квартал-95”.

У січні 2018 року Володимир Зеленський запевняв, що створення партії – це лише юридичний крок з метою захисту бренду “Слуга народу”, оскільки хтось нібито намагався зробити це без їхнього відома.

Кошти. Загалом 2018 року партія отримала лише 439 тисяч гривень від фізичних осіб – майже всі ці кошти надійшли напередодні новорічної промови Володимира Зеленського. У річному звіті партії з’являється ще одне приміщення – на 30 квадратів у тому ж таки офісі “Качура Лоєрс”.

Скільки витратили на рекламну кампанію, не відомо, як і те, хто її оплачував. У партійних звітах такої інформації немає. Згодом Володимир Зеленський сказав, що білборди з рекламою фільму “Слуга народу” є частиною його агітаційної кампанії.

Хто давав гроші “Слузі народу”. Більшість внескодавців партії – чоловіки (76%). Це люди, які могли собі дозволити переказати політсилі від 20 тисяч, але переважно ці суми перевищували 100 тисяч гривень. Декого з донорів немає в держреєстрах, вони не мають жодного бізнесу, тож є сумніви щодо реального походження цих коштів.

Загалом з вересня 2018-го до вересня 2019 року кошти партії переказали 94 особи.
Внески політсилі зробили й 44 юридичні особи, причому 34 з них переказали від 3 мільйонів гривень (максимально дозволена сума – 3,3 мільйона). Про більшість цих компаній немає жодної іншої інформації, окрім даних у держреєстрах.

Внесками від 100 тисяч гривень партії надійшло понад 99,7% коштів, а внесків до 10 тисяч було лише два: по одному – у 2018 та 2019 роках. Одна фізособа переказувала на партійний рахунок у середньому понад 900 тисяч гривень, а з урахуванням надходжень від юросіб середній внесок на користь партії становить понад 1,6 мільйона гривень.

Пояснити відсутність дрібних внесків досить легко, адже партія їх не збирала. На сайті “Слуги народу” немає ні закликів підтримати фінансово, ні реквізитів для тих, хто хотів би профінансувати партію з власної ініціативи.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Казна та Політика
Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua