Як визначити вигорання і боротися з ним: поради експерта


Проблема вигорання досягла таких масштабів, що закривати на неї очі стало неможливо. У 2019 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) включила синдром емоційного вигорання в Міжнародну класифікацію хвороб – стандарт для діагностики та страхування здоров’я. Згідно з дослідженням кадрового порталу HeadHunter, 64% українців стикаються з синдромом емоційного вигорання. Ми вирішили дізнатися, як з ним впоратися, у експерта в темі вигорання – тренера-психотерапевта Олександра Олешка, автора профільного курсу “Антивигорання”.

Чому раніше ми не чули про вигорання

Вигорання – це бич нашого часу, побічний ефект цілеспрямованого світу. Наше життя прискорилося: інформації більше, бажань більше, начитався книг з “успішному успіху” – наставив собі більше цілей, взяв більше роботи, звалив на себе більше зобов’язань і… Бах! Пробки вибило. Ми ж знаємо, що не можна включати електрочайник і обігрівач в одну і ту саму розетку? Людина – це та сама розетка. В останні роки зріс темп життя – тобто зросла потужність електроприладів. А «проводка» залишилася стара. Тому емоційне вигорання трапляється все частіше.

Що таке вигорання

Вигорання часто плутають зі звичайною втомою, авітамінозом, лінню або поганим тайм-менеджментом. Насправді, головна проблема вигорання – відсутність енергії. І річ тут не у відсутності самомотивації або планування. Можна напланувати що завгодно, але якщо немає ресурсу на виконання завдань, то вони так і залишаться планом. А це небезпечно для представників будь-яких професій, будь-якого рівня посад.

Чим небезпечне вигорання

Крім неефективності на роботі, цей стан може спричинити особистісні зміни, складнощі в комунікації з людьми, аж до розвитку глибоких когнітивних викривлень і втрати працездатності.

По-друге, наступною стадією після вигорання може бути депресія. Тоді людині потрібна допомога не психотерапевта, а психіатра і медикаментозне лікування. Відчуваєте різницю? Розумієте, чому так важливо вчасно впізнати у себе вигорання?

Як виявити вигорання

Це не так просто, тому що зовні життя вигорілої людини може мати цілком нормальний вигляд:

 • улюблена робота,
 • грандіозні плани,
 • досягнуті цілі.

Від інших її відрізняє лише те, що:

 • улюблена робота бісить,
 • немає енергії, щоб втілювати грандіозні плани,
 • досягнуті цілі не радують.

Як діагностувати вигоряння у себе, колег, підлеглих? Дайте відповіді на запитання:

1. Нічого не радує?
2. Впала працездатність?
3. Все більше прокрастинуєте?
4. Дратують колеги і рідні?
5. Немає сил і енергії щось робити?
6. Починаєте ненавидіти улюблену справу?
7. Не бачите майбутнього і сенсу у відносинах?
8. Більше часу проводите в соцмережах та іграх?
9. Зросло споживання тютюну, кави, алкоголю або солодкого?
10. Після сну, вихідних і відпустки не почуваєтеся відпочилим?

Якщо від 3 до 10 відповідей «так», варто звернутися до фахівця і почати працювати з вигоранням.

Яка причина вигорання
ВООЗ визначає вигорання як результат хронічного стресу на робочому місці, який не був успішно подоланий. Це погляд медиків. Я як психотерапевт бачу більш глибинну причину – це зрада себе. Поясню: якщо людина систематично займається не тим, що їй приносить самореалізацію, а тим, що їй нав’язано, вона вигорає. Простіше кажучи, якщо ми не реалізуємо свої справжні потреби, то вигораємо. Механізм дуже простий: будь-яку витрачену енергію потрібно заповнювати. Якщо батарея смартфона розрядилася, потрібно зарядити її. Тільки тоді він буде працювати – очевидно. Але чомусь не очевидно, що з нашою батареєю та сама історія. Вигоріла – це людина з батареєю, що сіла.

Як боротися з вигоранням

1. Виявляти і реалізовувати свої справжні потреби.
Причому хочу зробити акцент на слові «виявляти». Сучасний світ – це гонитва за «успішним успіхом». «Досягаторство» – це бич сучасності. Батьки, система освіти, суспільство, реклама, ЗМІ, соцмережі, книги, історії успіху – все це вимагає від нас бути успішними, ефективними і продуктивними. Нам все життя нав’язують цілі і цінності. Ми їх втілюємо, витрачаємо енергію, але не отримуємо нічого натомість. Тому що це не наші цілі. Тому радості й енергії вони не приносять. А якщо батарею постійно використовувати і не заряджати, то рано чи пізно вона сяде.

Як її зарядити? Відшукати серед нав’язаних цілей і установок суспільства свої справжні потреби – те, що дійсно радує і заряджає енергією. І реалізовувати їх. У кожної потреби може бути купа способів для втілення.

Як зрозуміти свої справжні потреби? Наші бажання – це маркери потреб. Прислухайтеся до своїх бажань, спостерігайте за тим, що нас надихає, хто є зразком по життю, і систематизуйте.

2. Відмовитися від того, що забирає енергію, але не дає нову.
Це не тільки нав’язані цілі, але і заняття, що не приносять задоволення, інформаційне сміття, люди в оточенні, які дратують, нав’язані самим собі зобов’язання.

3. Уважно контролювати перероблення стресу.
Простіше робити прибирання в тій квартирі, де часто прибирають, ніж розгрібати давні завали, правильно? Стрес теж простіше не накопичувати, а виводити регулярно. Потрібно знайти прийнятні для себе, «екологічні» способи перероблення стресу: спорт, танці, творчість, лазня… Що завгодно, що допоможе не накопичувати стрес.

4. Стежити за своїм колективом.
Синдром вигорання може стосуватися як однієї людини, так і цілого колективу. Якщо немає профілактики вигорання, то в підсумку страждає не одна людина, а вся команда. В організації починається постійна плинність кадрів, страждає продуктивність праці, виникають конфлікти, відкриті і приховані, у співробітників немає ініціативи – це все ознаки вигорання всього колективу, особливо якщо раніше було по-іншому. Керівники і HR-фахівці, які цінують співробітників, повинні відстежувати вигорання.

І звичайно, ми самі повинні нести відповідальність за свій ресурсний стан. І при перших ознаках вигорання боротися з ним в зародку. Якщо власних знань для цього недостатньо, то звертатися до фахівця. Кошти, витрачені на своєчасну кваліфіковану допомогу, завжди будуть меншими, ніж шкода від втрати ефективності, дієздатності і як наслідок – роботи.

25 листопада стартує мій онлайн-курс “Антивигорання”. Ця авторська методика допомогла вже тисячам людей позбутися вигорання і повернутися до повноцінного життя, в якому вистачає енергії на все заплановане і задумане. Курс триває 30 днів. Протягом місяця потрібно виділяти всього 10-20 хвилин на день на теоретичний урок і практичне завдання. Це можуть дозволити собі люди навіть з найщільнішим графіком. Тим більше, що після курсу цей графік автоматично стане менш щільним: повернувшись у свій ресурсний стан, на виконання всіх тих завдань ви витрачатимете менше часу.

Детальніше про онлайн-курс “Антивигорання” за посиланням.

 • i

  Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Сервіс підбору кредитів
 • Надішліть заявку
 • Дізнайтесь про рішення банку
 • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua