У доларі зріс, а в гривні - впав: фінансисти пояснили, що відбувається з держборгом


У доларі зріс, а в гривні - впав: фінансисти пояснили, що відбувається з держборгом

У вересні сукупний державний борг України зріс у доларовому обчисленні на 1,3%, або на 1,03 млрд доларів, до 82,95 млрд доларів порівняно з даними за серпень. А ось у гривні державний і гарантований державою борг за місяць скоротився на 3,4%, або 69,44 млрд – до 1,998 трлн гривень.

Такі кардинальні розбіжності пояснюються зміною курсу долара в Україні, каже президент інвестиційної групи “Універ” Тарас Козак. Він нагадує: у вересні національна валюта зміцнилася – на початку місяця долар коштував 25,23 грн, а в кінці вже 24,08 грн. (за офіційним курсом). Експерт запропонував разом підрахувати, як це працює:

“Уявіть, що ви комусь заборгували 10 доларів і 300 грн, – говорить Козак. – При цьому курс гривні до долара був 25 грн/дол. став – 24 грн/дол. Тепер рахуємо борг у гривні за курсом 25 і 24: за курсом 25 грн/дол.: 25*10+300 = 550 грн, за курсом 24 грн/дол.: 24*10+300 = 540 грн. А тепер рахуємо в доларах: 300 гривень за курсом 25 – буде 12 + 10 = 22 дол., 300 гривень за курсом 24 – буде 12,5 +10 = 22,5 дол.”.

Саме так і було у вересні, коли через зміцнення гривні, борг у доларах зріс, у гривні – знизився, пояснює фахівець. А заступник директора Націнституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло уточнює – такі зміни вигідні в плані зовнішніх виплат держави.

“З точки зору ваги зовнішнього боргу для економіки країни, зміцнення грошової одиниці – це позитивно, – говорить Жаліло. – Тому що вартість зовнішнього боргу, відповідно, і вартість його обслуговування в гривневому вимірі – знижується. Оскільки бюджет отримує гроші в гривні, то зрозуміло, що заробити на це обслуговування стає легше”.

Картки для зберігання грошей

Водночас, при низькому курсі долара наповнити український бюджет стає важче, визнає фінансист.

“По-перше, значну частку надходжень до держбюджету формує так званий імпортний ПДВ – податок, яким обкладається імпортний товар. Якщо гривня зміцнюється, вартість імпорту в гривні знижується, розмір імпортного ПДВ теж знижується. По-друге, у нас перелік платежів – насамперед це акцизні платежі, – який вимірюється в іноземній валюті, і якщо вартість валюти знижується, бюджет знову-таки недоотримує [кошти]”, – говорить Жаліло.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
В Контексті Finance.ua