Обіцяне Гончаруком зростання ВВП обійдеться українцям мінімум в $9 млрд


Обіцяне Гончаруком зростання ВВП обійдеться українцям мінімум в $9 млрд

Виконання обіцянки прем’єр-міністра Олексія Гончарука про зростання ВВП України на 40% за п’ять років загрожує надмірними бюджетними витратами.

Про це говорять в ІК Concorde Capital.

«Якщо уряд все-таки «виконає» план зростання економіки, то тільки в 2022-2026 роки Україна буде змушена заплатити десь $9 млрд власникам варантів, які були випущені на $3,24 млрд (саме стільки боргів держави і Києва було «списано» в 2015 році)», – написав глава аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій.

Хоча виплати за варантами завершаться лише в 2040 році.

Свої розрахунки аналітик зробив після оголошення амбітних планів уряду.

«Ми поставили собі за мету, щоб економіка України за наступні п’ять років зросла мінімум на 40%. Це дуже амбітне, але реалістичне завдання», – заявив вчора Олексій Гончарук.

Олександр Паращій каже, що великий ВВП автоматично означає великі виплати за варантами, але він не вірить в таке рекордне зростання.

«5% зростання економіки в 2020 і 7% на рік в 2021-2024. Я не вірю, хоча не відкидаю, що це можливо. Іноземні інвестори теж не вірять – і це добре. Тому що якщо уряд серйозно бачить перспективи такого зростання, то йому потрібно якомога швидше йти в гості до іноземних інвесторів, які тримають наші ВВП-варанти, і пропонувати обмін на інші цінні папери (наприклад, на єврооблігації з фіксованою ставкою купона і тривалим терміном погашення)», – порадив фахівець.

Експерти вже давно ставлять перед Мінфіном питання про доцільність викупу варантів з ринку, поки вони коштують дешево.

«Сьогодні варанти торгуються тільки по 88% від номіналу, тобто теоретично, їх можна було б сьогодні викупити за $2,85 млрд, і тоді не мати проблем з імовірною сплатою $9 млрд тільки в наступні сім років. А чим ближчими будуть перспективи українського економічного дива (за умови, якщо воно буде), тим дорожче нам той викуп обійдеться», – попереджає Олександр Паращій.

Він зазначив, що на випуску варантів Україна умовно «заощадила» на сьогодні $4,17 млрд: з них $3,24 млрд боргу нам «тимчасово списали», що дозволило заощадити на відсотках з 2015 року десь $930 млн.

«Це означає, що якщо ми сьогодні поміняємо варанти інвесторам на інші цінні папери на суму менше $4,17 млрд (або 129% від номіналу варантів), то цю «боргову операцію» можна буде вважати успішною», – підкреслив аналітик.

Але якщо ж інвестори вже сьогодні повірять в економічне диво від нового уряду, то вони не погодяться обміняти варанти дешевше, ніж на $6-7 млрд (а це вже більше 185% від номіналу варантів).

«Тому бігти до інвесторів треба швидко. Поки не повірили і не підняли ціни. А можна і не бігти – якщо наш уряд не вірить у свої прогнози. Або якщо не вірить, що він “доживе” до великих виплат за варантами», – резюмує він.

Олександр Паращій робить два уточнення, що навряд чи інвестори погодяться навіть сьогодні продати папери по 88% від номіналу – доведеться платити більше, а сума економії України з 2015 року, насправді, менше, оскільки за надання держгарантій за єврооблігаціями ми стали платити більше з 2015 року.

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Сервіс підбору кредитів
  • Надішліть заявку
  • Дізнайтесь про рішення банку
  • Підтвердіть заявку та отримайте гроші
грн
Замовити кредит онлайн
Топ новини
Обговорюють

Читають

В Контексті Finance.ua