0 800 307 555
0 800 307 555

Олена Дмітрієва: "Торік банки видали 2,5 млрд. грн. іпотечних кредитів"


Олена Дмітрієва: "Торік банки видали 2,5 млрд. грн. іпотечних кредитів"

Заступник Голови Правління Глобус Банку – про реалії та перспективи розвитку іпотеки в Україні.

Згідно зі статистикою банку «Глобус», у 2018 році банки видали 2,5 млрд. грн. іпотечних кредитів. При цьому лише 30% від них (тобто близько 750 млн. грн.) – позики для купівлі квартири на первинному ринку. Більшість з цих грошей — результат спільних угод забудовників і банків, які діють в окремих житлових комплексах. При цьому не більше 10 банків готові надавати іпотечні кредити на первинному ринку.

«На сьогоднішній день іпотечні кредити — це лише 2% в активах банківської системи. Відношення іпотечних кредитів до ВВП України становить 1,4%, що істотно нижче показників розвинених країн. Наприклад, у Данії та Нідерландах цей показник перевищує 100% ВВП», – розповідає заступник голови правління банку «Глобус» Олена Дмітрієва.

Грошові кошти населення, які використовуються на придбання нерухомості, створюють додаткову вартість за рахунок використання їх як для житлового будівництва, так і для розвитку міст, інфраструктури, створення додаткових робочих місць. Доступна іпотека сприятиме розвитку житлового будівництва, формуванню додаткового попиту на житло, регіональному розвитку.

Необхідно розвивати іпотеку на державному рівні, вважає вона. За її підрахунками, іпотечний мультиплікатор становить 11,5, тобто кожна гривня іпотечного кредиту збільшує ВВП країни в середньому на 11,5 гривень. «Наприклад, у Польщі працює державна програма будівництва житла з метою надання його в довгострокову оренду з можливістю подальшого придбання у власність. Сім’я, яка отримала квартиру в такому державному будинку, щомісяця платитиме на 20% більше за комунальні послуги, плюс символічну суму за оренду, а після закінчення максимально 25-30 років стане власником квартири. І скористатися такою програмою може кожен охочий», – розповідає заступник голови правління банку «Глобус».

Кілька державних іпотечних програм існує в Великобританії, яка є одним з лідерів з розвитку іпотечного кредитування в світі. Програма Help To Buу Scheme — це державна програма з підтримки бpитaнців, які купують першу нерухомість – за наявності нe мeнше 5% початковoгo внеску, держава мoжe позичити щe 20%, тoді відсотки за бaнківcькою іпoтeкою істотно знизяться. Програма Social HomeBuу дозволяє пocтуповo викупити орендовану нерухомість. «Що більшу cуму учасник програми виплaчуватиме, то мeнша будeт його оpeнднa плaтa. Залежно від cтану житла і часу, впродовж якoгo учасник у ньому проживав, йому будe надано знижку – в cеpeдньому дo £100,000. Для нoвиx будинків існує урядова пpoгpaмa Homebuу scheme. За нею учасник програми зможе отримати бeзвідсотковий кpeдіт нa 5 років», – пояснює Дмітрієва.

Зараз кредитування на первинному ринку для банків збиткове через високі резервні вимоги НБУ – 13,5% від виданих кредитів банки повинні відносити на витрати, що робить неможливим для банків активний розвиток іпотечного кредитування. Тому розвиватииуться в основному спільні іпотечні програми банків і забудовників, які дозволяють знизити процентну ставку в перші роки кредитування і стимулюють позичальника швидко погашати отриманий кредит.

Найближчим часом, за словами Олени Дмітрієвої, особливих змін на іпотечному ринку не передбачається. «З одного боку, при такій високій вартості ресурсів активно іпотека розвиватися не може — немає великої кількості платоспроможних позичальників, здатних обслуговувати такий дорогий кредит, а державної підтримки розвитку іпотечних програм сьогодні не існує. У першу чергу, необхідно зменшити резервні вимоги НБУ для кредитів, виданих на купівлю нерухомості на первинному ринку. Саме цей напрямок кредитування дозволяє розвивати будівельну галузь», – уточнює вона.

Також можна відродити в повному обсязі іпотечні програми, які працювали раніше. Наприклад, програми молодіжного кредитування, або програми доступного житла, коли держава компенсувала банкам більшу частину процентної ставки, переконана Олена Дмитрієва.

Читайте матеріал повністю тут

  • i

    Якшо Ви помітили помилку, виділіть необхідну частину тексту й натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це нам.

Також з цієї теми: Особисті фінанси
Дивись також
Весь ринок:Особисті фінанси
Все, що ми знаємо про:Глобус
Опитування
В Контексті Finance.ua